Projekty unijne: nieprawidłowości ciągłe i powtarzające się

Nieprawidłowości w projektach realizowanych ze środków unijnych dzielą się na indywidualne i systemowe. Z punktu widzenia instytucji przedawnienia zobowiązania do zwrotu środków istotniejsze może być to, czy jest to nieprawidłowość ciągła lub powtarzająca się.

Publikacja: 30.08.2024 04:30

Projekty unijne: nieprawidłowości ciągłe i powtarzające się

Foto: Adobe Stock

W przypadku otrzymania od właściwej instytucji informacji o stwierdzeniu wystąpienia w projekcie unijnym tzw. „nieprawidłowości”, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że pojęcie to na poziomie prawodawstwa Unii Europejskiej zostało zdefiniowane w kilku aktach prawnych. Dla beneficjentów realizujących projekty najistotniejsze są oczywiście definicje „nieprawidłowości” określone w tzw. rozporządzeniach ogólnych, tj. rozporządzeniu 2021/2060, gdy chodzi o projekty realizowane w perspektywie finansowej 2021-2027, rozporządzeniu 1303/2013, gdy chodzi o perspektywę finansową 2014-2020, a także mającym zastosowanie do perspektywy 2007-2013 rozporządzeniu 1083/2006.

Pozostało 93% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Finansowanie transakcji M&A
Biznes
Zakazane klauzule w umowach B2B w prawie unijnym
Biznes
Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi
Biznes
Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?
Biznes
Europejski Niebieski Ład – nowe wyzwania dla firm
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne