Aktualizacja: 29.04.2025 10:29 Publikacja: 08.10.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
We wrześniu ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych wprowadzająca do polskiego porządku prawnego nowe mechanizmy reorganizacyjne. Wśród nich znalazło się tzw. połączenie bezemisyjne, którego istota sprowadza się do możliwości połączenia spółek sióstr bez przyznawania udziałów (akcji) wspólnikowi spółki przejmowanej.
W typowym połączeniu przez przejęcie spółka przejmująca wydaje udziały (akcje) wspólnikowi spółki przejmowanej jako swoiste wynagrodzenie za „utracone” w tej spółce udziały (ta bowiem przestaje istnieć). W przypadku natomiast połączenia między spółkami, które pośrednio lub bezpośrednio należą do tej samej spółki matki, nie ma potrzeby wydawania udziałów (akcji), ponieważ majątek przenoszony do spółki przejmującej dalej pozostaje pod ekonomiczną kontrolą tego samego wspólnika. Stąd tego typu połączenie może zostać przeprowadzone w trybie przewidzianym przez nowo dodany art. 5151 k.s.h., tj. bez podwyższania kapitału zakładowego w spółce przejmującej i wydawania nowych udziałów (akcji).
Nie wystarczą „dobre geny” rodziców, aby dziecko z powodzeniem poprowadziło rodzinny biznes. Przekazanie firmy w...
Przygotowanie następcy do roli lidera w firmie rodzinnej należy starannie zaplanować, aby zapewnić płynne przeję...
Komisja Europejska przedstawiła pakiet propozycji mających uprościć CBAM, zmniejszyć obciążenia administracyjne...
Niepewna sytuacja geopolityczna, ryzyko eskalacji konfliktów, niekonkurencyjność gospodarek UE – to czynniki, kt...
W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby platformy społecznościowe nie zakłócały procesów demokratycznych.
Projekty partnerskie to jedna z możliwych form realizacji przedsięwzięć współfinansowanych ze środków unijnych....
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas