Aktualizacja: 24.01.2025 08:23 Publikacja: 24.01.2025 05:10
Foto: Adobe Stock
SPIS TREŚCI
Szwajcaria, niewielkie alpejskie państwo, powszechnie uznawane za światowe centrum bankowości i dóbr luksusowych, od lat cieszy się statusem kraju politycznie neutralnego, charakteryzującego się wzorcową demokracją bezpośrednią oraz wysokim i stabilnym poziomem życia. Do niedawna Szwajcaria była także synonimem poufności, szczególnie w kontekście dyskrecji bankowej, co przyciągało międzynarodowych inwestorów poszukujących prywatności w zarządzaniu swoim majątkiem. Ta wyjątkowa reputacja przełożyła się również na fundacje rodzinne, które przez długi czas mogły cieszyć się anonimowością. Jednak po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących rejestracji fundacji prowadzących działalność gospodarczą lub posiadających znaczny majątek, poziom tej poufności został ograniczony. Czy mimo tych zmian, Szwajcaria nadal pozostaje atrakcyjnym miejscem dla zakładania fundacji rodzinnych?
Mało prawdopodobne jest, aby termin wprowadzenia systemu kaucyjnego został po raz kolejny przesunięty. Firmy muszą więc solidnie przygotować się do nowych obowiązków.
Brytyjski magazyn „What Car?” opublikował kolejną odsłonę swojego rankingu „Reliability Survey”, w którym 30 tysięcy właścicieli przekazało swoje opinie na temat aut. Jak wypadło Suzuki? Niezawodnie!
Od 1 października 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny, który ma zwiększyć poziom recyklingu i ograniczyć ilość odpadów komunalnych. Wprowadzenie tego systemu daje szansę na realne oddziaływanie na środowisko, ale także oznacza nowe obowiązki dla przedsiębiorców.
W Polsce istnieje duży potencjał do wykorzystania technologii wodorowych. Zmiany w prawie energetycznym, które weszły w życie 20 stycznia, mogą ten potencjał uruchomić.
Na każdym etapie postępowania o zamówienie publiczne należy zachować czujność, by wyeliminować ryzyko pomyłki i nie stracić zamówienia.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Dla przedsiębiorców zmiany klimatu wiążą się z koniecznością bieżącego monitorowania i wdrażania rozwiązań zawartych w regulacjach prawnych, przyjmowanych na poziomie unijnym i krajowym. Dotyczy to zarówno dużych spółek, jak i osób fizycznych, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Prezydent Donald Trump podpisał zarządzenie w sprawie odtajnienia dokumentów dotyczących zabójstw byłego prezydenta Johna F. Kennedy'ego jr., jego brata i kandydata na prezydenta Roberta Kennedy'ego i działacza walczącego z nierównością rasową w USA Martina Luthera Kinga jra. Wnuk byłego prezydenta USA skrytykował Donalda Trumpa za podpisanie zarządzenia w sprawie odtajnienia tysięcy tajnych akt dotyczących zabójstwa jego dziadka.
Huragan Eowyn uderzy w Wielką Brytanię z wiatrem o prędkości 160 km na godzinę. Brytyjskie władze zdecydowały o zamknięciu lotnisk i szkół w regionach, gdzie sztorm uderzy najmocniej.
Miejsce na liście krajów drugiej kategorii z ograniczonym dostępem do amerykańskich chipów powinno nam uświadomić, że dla państw z jądra Zachodu nigdy nie będziemy im równi. Pytanie, dokąd nas ta świadomość zaprowadzi.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 23 na 24 stycznia ukraińskie drony atakowały Moskwę.
O tym czy Wołodymyr Zełenski jest aniołem, czy nie jest aniołem, niech rozstrzygają ci, którzy się znają na aniołach - mówił w rozmowie z TVN24 Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji.
Władze Wietnamu zwolniły z obowiązku wizowego Polaków, Czechów i Szwajcarów. Warunkiem skorzystania z tego ułatwienia jest uczestnictwo w wyjeździe zorganizowanym przez licencjonowane wietnamskie biuro podróży.
Donald Trump chce, żeby Hollywood pokazywało wielkość Ameryki, zamiast dekonstruować mity. W Polsce też były takie pomysły na kino, tyle że niewiele z tego wynikło. No, ale my nie mamy Mela Gibsona i Sylvestra Stallone’a.
Jest piątek, 24 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś przyjrzymy się konsekwencjom ograniczeń USA na eksport półprzewodników i temu, kto może na nich zyskać. Omówimy także rosnący eksport na Ukrainę, zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczące podatków, zwrot Włoch w stronę energii atomowej oraz problem wysokich kosztów ogrzewania w Europie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas