Aktualizacja: 16.03.2025 13:09 Publikacja: 07.02.2025 04:30
Foto: Adobe Stock
SPIS TREŚCI
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku sygn. akt II FSK 1314/21.
Powyższy wyrok zapadł w sprawie, w której stan faktyczny dotyczył interpretacji przepisów podatkowych w kontekście zwolnienia podatkowego przychodów otrzymanych z tytułu zwrotu dopłat wniesionych do spółki przez wspólnika. Skarżący wniósł zapytanie do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, czy przysługuje mu zwolnienie podatkowe z tytułu otrzymanego zwrotu dopłat, mimo że po podjęciu uchwały o zwrocie dopłat zbył swoje udziały w spółce. Organ interpretacyjny uznał, że zwolnienie podatkowe przysługuje jedynie wspólnikowi, który był właścicielem udziałów zarówno w chwili podjęcia uchwały o zwrocie dopłat, jak i w chwili wypłaty tych dopłat.
Inwestorzy szukają alternatywnych form inwestowania, które mogłyby przynieść im wyższe stopy zwrotu. Część z nich wybiera kryptowaluty, które są inwestycjami wyższego ryzyka.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Komisja Europejska ogłosiła nowe działania dotyczące handlu elektronicznego W Unii Europejskiej, podkreślając że zamiast tworzyć nowe przepisy, skupi się na skuteczniejszym egzekwowaniu i wdrażaniu istniejących.
W związku z zakończeniem prac nad unijną reformą prawa wzorów przemysłowych, w dniu 8 grudnia 2024 r. weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia 2024/2822 oraz dyrektywy 2024/2823.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Nowelizacja ustawy OZE zawiera szereg rozwiązań, których celem jest przyspieszenie procesu inwestycyjnego sektorze OZE, w tym dotyczących instalacji fotowoltaicznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną rzecznika praw obywatelskich w sprawie wezwania UFG do wniesienia opłaty karnej za brak ubezpieczenia OC auta.
Którą z koncepcji geopolitycznych powinna przyjąć Polska? Jedyna realna jest droga transatlantycka, która prowadzi z Waszyngtonu przez Londyn, Paryż, Berlin do Warszawy. Stąd jest dobry start i droga do Kijowa już wytyczona.
Co roku przy składaniu rocznych rozliczeń podatkowych na mniejszą lub większą skalę wraca temat kwoty wolnej od podatku. Jej stosowanie jest korzystne dla podatników. Im wyższa kwota wolna, tym mocniej obniża ona podatek, jaki mamy do zapłacenia. Jaka jest aktualna wysokość kwoty wolnej w Polsce? Czym ona tak naprawdę jest?
Podatnik, który ma zaległość z rocznego PIT i spłaca ją za zgodą fiskusa w ratach, nie przekaże swojego 1,5 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego.
Rok po zapowiedzi wprowadzenia Karty Praw Podatnika takiego dokumentu wciąż nie ma. Czy prawa podatników są przestrzegane? Różnie z tym bywa.
Dla polskiej gospodarki ważne jest, by deregulacja nie okazała się tylko chwilową modą, epizodem kampanii wyborczej. Deregulacja może być ważnym paliwem dla rozwoju. Tylko trzeba zacząć ją robić, a nie tylko o niej mówić.
Inwestorzy szukają alternatywnych form inwestowania, które mogłyby przynieść im wyższe stopy zwrotu. Część z nich wybiera kryptowaluty, które są inwestycjami wyższego ryzyka.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas