Byli przedsiębiorcy chętniej ogłaszają upadłość konsumencką

Upadłość konsumencka staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród osób, które w przeszłości prowadziły działalność gospodarczą. W szczególności dotyczy to byłych przedsiębiorców, którzy wpadli w spiralę zadłużenia, prowadząc swoje firmy.

Publikacja: 25.03.2025 05:50

Byli przedsiębiorcy chętniej ogłaszają upadłość konsumencką

Foto: Adobe Stock

W 2024 roku liczba tych upadłości znacznie wzrosła, a na skutek zmiany przepisów procedura upadłości konsumenckiej stała się znacznie tańsza i prostsza w porównaniu z tradycyjną upadłością przedsiębiorcy. Jakie są przyczyny tego trendu?

W 2023 roku ogłoszono 21 tys. upadłości konsumenckich, co mogło być wynikiem różnych czynników, takich jak konsekwencje pandemii oraz rosnąca inflacja. W ubiegłym roku liczba ta utrzymała się na podobnym poziomie. Z tego niespełna 1800 byłych przedsiębiorców zdecydowało się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Taka liczba nie jest zaskoczeniem. Upadłość konsumencka oferuje przedsiębiorcom wiele zalet, w tym niższe koszty oraz prostsze procedury. Niemniej, konsument nie powinien oczekiwać, że ogłoszenie upadłości rozwiąże wszystkie problemy związane z długami. To procedura, która często wiąże się z koniecznością utraty majątku.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak dzielić się zyskiem ze wspólnikami?
Biznes
Obowiązkowy audyt fundacji rodzinnej. Jak stosować przepisy w praktyce?
Biznes
Jak podzielić zysk spółki z o.o. na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników?
Biznes
Jak podzielić się zyskiem z akcjonariuszami nie wypłacając dywidendy?
Biznes
Jak nowe cła wpłyną na gospodarkę i klientów – wyzwania i rekomendacje
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem