Faktoring: jak utrzymać płynność finansową

Idealną sytuacją jest, gdy przedsiębiorstwo we własnym zakresie wypracowuje operacyjne przepływy środków pieniężnych, które pozwalają na spłatę zobowiązań w ustalonym terminie.

Aktualizacja: 15.08.2020 12:02 Publikacja: 15.08.2020 00:01

Faktoring: jak utrzymać płynność finansową

Foto: AdobeStock

W przypadku spółek, które nie są wystarczająco dokapitalizowane, rozwijają się czy też po prostu mają problemy finansowe, niezwykle ważnym stają się dostępne na rynku narzędzia poprawiające ich sytuację płynnościową – kredyt, pożyczka, leasing, a także zyskujący na popularności faktoring.

Utrzymanie płynności finansowej to niezbędny warunek do prawidłowego funkcjonowania każdego zdrowego przedsiębiorstwa. Płynność finansowa oznacza, że dana jednostka jest w stanie terminowo regulować swoje zobowiązania, tj. płacić za nabyte dobra lub usługi, przelewać pracownikom należne im wynagrodzenie czy też dokonywać płatności o charakterze publicznoprawnym do urzędu skarbowego czy ZUS.

Pozostało 95% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Odpowiedzialność za błędy techniczne przy usługach e-zdrowia
Biznes
Zarządzanie fundacją rodzinną na podstawie kontraktu menedżerskiego
Biznes
20 mln zł na rozpoczęcie sprzedaży nowoczesnych towarów lub usług przez startupy
Biznes
Obowiązki spółki związane z jej przekształceniem do innej formy prawnej
Biznes
Ulga na darowiznę na związek emerytów