Głównym celem konkursu jest znaczące zwiększenie skali wykorzystania nowych rozwiązań technologicznych, niezbędnych dla rozwoju rodzimych przedsiębiorstw oraz zwiększenia ich innowacyjności i poprawy pozycji konkurencyjnej, tak na rynku krajowym, jak i światowym. „Projekty aplikacyjne" są realizowane dzięki środkom z programu operacyjnego „Inteligentny rozwój"
– Innowacyjne projekty, które otrzymują wsparcie w konkursie służą gospodarce i społeczeństwu. Dlatego od początku funkcjonowania programu „Projekty aplikacyjne" w pięciu konkursach przeznaczyliśmy już łącznie ponad 600 mln zł na nowatorskie projekty polskich naukowców i przedsiębiorców – mówi Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego. (...)
Czytaj także: Premia technologiczna z BGK na nowych zasadach
Wkrótce poznamy również projekty wybrane do dofinansowania w szóstym konkursie, do którego NCBiR wydłużyło nabór, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wnioskodawców w czasie epidemii koronawirusa w Polsce – uzupełnia minister Murdzek.
Program „Projekty aplikacyjne" cieszy się dużym zainteresowaniem wnioskodawców. W dotychczas rozstrzygniętych konkursach dofinansowanie uzyskało ponad 120 innowacyjnych projektów.
Różne branże
- W każdej edycji konkursu przyjmujemy zgłoszenia od licznej grupy bardzo różnorodnych wnioskodawców, których pomysły odpowiadają na wyzwania naszego życia w wielu obszarach. Siłą inicjatywy jest połączenie doświadczenia naukowców i przedsiębiorców. Dzięki takiej współpracy efekty prac badawczych, które niejednokrotnie zostałyby tylko w laboratorium lub na sali wykładowej, są komercjalizowane i wdrażane – mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
To duży atut tego działania, pozwalającego połączyć siły biznesu i sektora naukowego. Firmy, które przejdą przez taką procedurę, zdecydują się na kontakt z naukowcami i osiągną sukces, chętniej będą wracać do takiej współpracy, nawet jeżeli nie będzie już dodatkowego bodźca finansowego.
Warto podkreślić, że regulamin konkursu nie wskazuje konkretnego obszaru badawczego, ale niezbędne jest, aby projekty wpisywały się w tzw. „krajową inteligentną specjalizację". W tej chwili istnieje pięć obszarów tematycznych KIS. Są to:
* zdrowe społeczeństwo,
* biogospodarka rolno-spożywcza, leśno-drzewna i środowiskowa,
* zrównoważona energetyka,
* gospodarka o obiegu zamkniętym – woda, surowce kopalne, odpady,
* innowacyjne technologie i procesy przemysłowe (w ujęciu horyzontalnym).
Oprócz sprawdzenia, czy projekt wpisuje się w któryś z tych obszarów, eksperci ocenią także opłacalność wdrożenia pod kątem tego, czy pomysły mają potencjał rynkowy i czy znajdą klientów. Wartość kosztów kwalifikowalnych projektu musi wynosić co najmniej 1 mln zł. Mniejsze projekty będą odrzucane. Zgodnie z zasadami działania, o dofinansowanie mogą starać się wyłącznie konsorcja, złożone maksymalnie z pięciu podmiotów, w skład których wejdzie co najmniej jedna jednostka naukowa i co najmniej jedno przedsiębiorstwo. Konsorcja, ubiegające się o wsparcie dla swoich projektów, powinny pamiętać, że przedsięwzięcia powinny obejmować realizację zarówno badań przemysłowych, jak i eksperymentalnych prac rozwojowych lub wyłącznie tych ostatnich. Dodatkowym elementem projektu mogą być również prace przedwdrożeniowe (wysokość kosztów kwalifikowanych przeznaczonych na realizację takich prac nie może przekroczyć 20 proc. całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu). Podobnie jak w przypadku niektórych innych konkursów prowadzonych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a współfinansowanych ze środków unijnych, miejsce realizacji projektu musi znajdować się w regionie słabiej rozwiniętym (tj. poza województwem mazowieckim).
Dane formalne
Zgodnie z regulaminem konkursu, nabór wniosków potrwa od pierwszego do 31 lipca (nie ma podziału na rundy). Konkurs realizowany jest w ramach działania 4.1. „Badania naukowe i prace rozwojowe", poddziałanie 4.1.4 „Projekty aplikacyjne". Więcej informacji o naborze wniosków można znaleźć na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl albo na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.