Z dniem 1 października 2020 r., weszła w życie nowa struktura JPK VAT. Zastępując dotychczasowe formularze, wprowadzono jednolity plik, w którym to podatnik ma obowiązek wypełnić szczegółowe dane dotyczące zdarzeń oraz transakcji, jakie miały finalny wpływ na powstałe zobowiązanie podatkowe.
Czytaj też: Poprawki w JPK bez czynnego żalu
Kto wypełnia i składa
Od momentu wejścia w życie nowej struktury JPK VAT, wszyscy czynni podatnicy VAT czyli mikro-, małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa, rozliczające się zarówno miesięcznie jak i kwartalnie, zobowiązane zostały do stosowania nowego pliku JPK_V7. Minister Finansów jednoznacznie wskazał także, iż zgodnie z art. 99 ust. 11c ustawy o VAT nową strukturę JPK należy składać wyłącznie w formie elektronicznej, za okresy miesięczne, do 25 dnia każdego miesiąca. Dokument ten składa się z dwóch części – ewidencji oraz deklaracji. Ustawodawca udostępnił wzór pliku JPK_V7 wraz zakresem danych jakie mają się nim zawarte oraz dodatkowymi objaśnieniami. Plik jest dostępny w dwóch wariantach: dla podatników rozliczających się miesięcznie – JPK_V7M oraz rozliczających się kwartalnie – JPK_V7K.
Nowy plik JPK_VAT obejmuje:
- informacje o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres- część ewidencyjna,
- pozycje z obecnej deklaracji VAT-7 (lub VAT-7K) – część deklaracyjna,
- dodatkowe dane, które będą potrzebne do analizy poprawności rozliczenia.
Kary za błędy
Obecnie kara za błędy w pliku JPK VAT ma zostać nakładana jedynie na nierzetelnych podatników, którzy pomimo otrzymanego wezwania, w terminie 14 dni nie złożyli stosownych wyjaśnień lub nie wysłali korekty pliku z uwagi na błędy wykryte przez fiskusa.
Zgodnie z art. 109 ust. 3k ustawy o VAT kara za błędy w JPK nałożona na podatnika, powinna zostać uregulowana w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji o nałożeniu kary. Co ważne, jeżeli przedsiębiorca za ten sam czyn poniósł odpowiedzialność za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, naczelnik urzędu skarbowego nie może nałożyć dodatkowej kary za nieskorygowanie pliku JPK lub brak złożenia wyjaśnień w wyznaczonym terminie.
Przepisy przewidują także odpowiedzialność karną skarbową w sytuacji niezłożenia JPK w wymaganym formacie bądź złożenia JPK zawierającego nierzetelne lub wadliwe dane. W zależności od charakteru uchybienia, może zostać nałożona grzywna. Przed sankcjami z Kodeksu karnego skarbowego podatnik może się także uchronić. W przypadku błędów w części ewidencyjnej JPK-V7 konieczne jest złożenie zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego, czyli czynnego żalu. Jeśli błąd dotyczy części deklaracyjnej wystarczające będzie złożenie skutecznej korekty wraz z wpłatą całej zaległości podatkowej.
Jak uniknąć kary
W celu ułatwienia przedsiębiorcom wypełnienia nowego pliku, Ministerstwo Finansów udostępniło bezpłatne narzędzia online. Aplikacja e-mikrofirma oraz formularz interaktywny pomagają w samodzielnym przygotowaniu, podpisaniu oraz wysłaniu pliku JPK_VAT wraz deklaracją.
Zdarzyć się może oczywiście sytuacja, kiedy w wypełnionym pliku powstaną błędy. Mogą one wynikać np.: z nieprawidłowego wykazania faktur zakupu lub sprzedaży bądź błędy na skutek zmiany danych w wysłanym już pliku. W przypadku, kiedy to podatnik samodzielnie wykryje błąd po wysłaniu pliku, powinien on niezwłocznie dokonać korekty, w celu uniknięcia nałożenia na niego kary. Przedsiębiorca który wykryje taki błąd ma czas 14 dni na złożenie korekty, które liczone są od dnia wykrycia.
W sytuacji, gdy przedsiębiorca wykryje błąd w JPK VAT, który dotyczy okresu sprzed 1 października 2020 r., sporządza korektę pliku zgodnie z obowiązującą strukturą w tym okresie, czyli „na starych zasadach".
UWAGA!
Brak złożenia odpowiedniej korekty JPK lub złożenie tej korekty po wskazanym 14-dniowym terminie spowoduje nałożenie na podatnika kary pieniężnej w wysokości 500 zł za każdy błąd wskazany w wezwaniu, który uniemożliwia organowi podatkowemu przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji.
Zdarzyć się może także sytuacja, w której podatnik, będzie zmuszony skorygować ewentualne błędy w złożonej ewidencji JPK_VAT na wezwanie naczelnika urzędu skarbowego. Zgodnie z art. 109 ust. 3f ustawy o VAT przedsiębiorca ma 14 dni od dnia otrzymania wezwania na przesłanie do naczelnika urzędu skarbowego korekty błędów, które zostały wymienione w wezwaniu. Jeżeli podatnik w ciągu 14 dni od otrzymania wezwania, prześle skorygowany plik lub wykaże poprzez złożenie wyjaśnienia, że ewidencja nie zawiera błędów wskazanych w wezwaniu, nie zostanie ukarany.
Ministerstwo Finansów zapewnia, że kary za błędy w JPK będą dotyczyły tylko świadomie popełnianych, uporczywych błędów wynikających z niedbalstwa w wypełnianiu schematu JPK, bądź popełnianych świadomie. Zatem na tych podatników, którzy poprzez celowe, uporczywe działania i wprowadzane błędy, będą uniemożliwiać weryfikację transakcji, naczelnicy urzędów mają prawo nałożyć karę pieniężną, w wysokości 500 zł. Kary te mają charakter fakultatywny i będą nakładane w wyjątkowych sytuacjach.
W celu minimalizacji ryzyka związanego z wezwaniami z urzędów skarbowych oraz ewentualnymi sankcjami, podatnik może dokonać analizy pliku JPK_V7 przez stosowne narzędzie. Część biur rachunkowych obsługujących przedsiębiorców, stworzyło taką możliwość- wystarczy przed wysłaniem nowej struktury, wczytać ją do odpowiedniego programu. Ma on na celu wskazanie pewnych nieprawidłowości, które należy poprawić, aby uniknąć wspomnianych kar. Raport w czytelny sposób pokaże, jakie pozycje są ryzykowne i wymagają dodatkowej weryfikacji, aby nie narazić się na dodatkowe wezwania.
Alicja Kostyra Junior Manager w MDDP Outsourcing