Nakaz zapłaty a brak pisemnej umowy

- Pozwany przedsiębiorca, w zarzutach od nakazu zapłaty, podniósł, że nie istnieje między nim a moją firmą stosunek zobowiązaniowy. Swoje twierdzenie oparł na tym, że nie zawarliśmy pisemnej umowy (chodzi o sprzedaż betonu, jego transport i pompowanie). Dysponuję jednak, podpisaną przez niego, fakturą. Jak się bronić przed takim argumentem? Pozwany złożył wniosek o wstrzymanie wykonania nakazu zapłaty i skierowanie stron do mediacji. Przewodniczący zarządził ustosunkowanie się przeze mnie na piśmie do wniosku o wstrzymanie nakazu zapłaty.

Publikacja: 06.02.2020 16:45

Nakaz zapłaty a brak pisemnej umowy

Foto: 123RF

Czytelnik powinien stwierdzić w swoim piśmie procesowym, że nie polega na prawdzie twierdzenie pozwanego, iż powód nie wykazał istnienia między stronami stosunku zobowiązaniowego. Przeczy temu mianowicie fakt złożenia przez pozwanego podpisu na fakturze, co w myśl wyroku Sądu Najwyższego z dnia 7 lutego 2018 r., V CSK 171/17, oznacza potwierdzenie przez niego faktu istnienia stosunku zobowiązaniowego między stronami oraz zasadność dochodzonego przez powoda roszczenia.

Zasady doświadczenia życiowego i logiki przeczą temu, że gdyby faktycznie powód nie wykonał części zobowiązania, to pozwany – jako przedsiębiorca – tolerowałby tę bierność, a przede wszystkim, że w takiej sytuacji pozwany przyjąłby i podpisałby fakturę, w której określono przedmiot świadczenia i wysokość roszczenia

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Koniec roku = zmiany w podatkach. Nie obejdzie się bez problemów
Biznes
Zleceniobiorca może bronić się przed mobbingiem
Biznes
Usługi komplementariusza są opodatkowane VAT
Biznes
Jakie uprawnienia osobiste można przyznać akcjonariuszowi
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Globalny podatek wyrównawczy już od 1 stycznia