Upadłość konsumencka - zmiany w nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego

Opłata stała w wysokości 100 zł za sporządzenie uzasadnienia nie powinna wzbudzać większych kontrowersji, jednak w odniesieniu do niewypłacalnych osób fizycznych ubiegających się o ogłoszenie upadłości, może ona stanowić barierę finansową skutecznie blokującą im dostęp do sądu.

Publikacja: 09.01.2020 17:00

Upadłość konsumencka - zmiany w nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego

Foto: Adobe Stock

Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2019 r., poz. 1469) wprowadziła szereg rewolucyjnych zmian, które częściowo weszły w życie z dniem 21 sierpnia 2019 r., częściowo zaś z dniem 7 listopada 2019 r.

Na mocy jego art. 1 zawierającego definicję sprawy cywilnej, kodeks postępowania cywilnego normuje postępowanie sądowe w sprawach ze stosunków z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa pracy, jak również w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz w innych sprawach, do których przepisy tego Kodeksu stosuje się z mocy ustaw szczególnych. Do tej ostatniej kategorii bez wątpienia należy zaś ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 498), która w art. 35 zawiera wyraźnie odesłanie do przepisów K.p.c. stanowiąc, iż w sprawach nieuregulowanych w ustawie do postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości stosuje się odpowiednio przepisy księgi pierwszej części pierwszej Kodeksu postępowania cywilnego, z wyjątkiem przepisów o zawieszeniu i wznowieniu postępowania.

Pozostało 81% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Koniec roku = zmiany w podatkach. Nie obejdzie się bez problemów
Biznes
Zleceniobiorca może bronić się przed mobbingiem
Biznes
Usługi komplementariusza są opodatkowane VAT
Biznes
Jakie uprawnienia osobiste można przyznać akcjonariuszowi
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Globalny podatek wyrównawczy już od 1 stycznia