Aktualizacja: 17.12.2019 13:57 Publikacja: 17.12.2019 15:45
Foto: Adobe Stock
- Spółka wypłaca raz w roku szkolnym (na podstawie porozumienia zawartego ze związkiem zawodowym) pracownikom posiadającym na utrzymaniu dzieci uczęszczającego do szkół podstawowych ekwiwalent pieniężny z tytułu pomocy szkolnych. Wypłacony ekwiwalent to dla pracowników element wynagrodzenia ze stosunku pracy i jest wypłacany łącznie z innymi składnikami wynagrodzenia. Od wypłacanego ekwiwalentu naliczone są zaliczki PIT i składki do ZUS. Jego realizacja jest udokumentowana poprzez przelew na konta bankowe pracowników. Celem wprowadzenia ekwiwalentu z tytułu pomocy szkolnych jest zwiększenie motywacji do pracy pracowników poprzez poprawę atmosfery pracy, jak również wykreowanie wewnątrz spółki wizerunku pracodawcy dbającego o swoich pracowników i ich potrzeby rodzinne. Ekwiwalent przekłada się zatem na możliwość osiągania przez spółkę przychodów. W spółce utworzony jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, jednak przedmiotowy ekwiwalent finansowany są ze środków obrotowych spółki, jako niestanowiący wydatków na działalność socjalną. Wydatki z tytułu ekwiwalentu nie są w żadnej mierze związane z sytuacją życiową ani materialną pracowników. Kwota ekwiwalentu jest bowiem taka sama dla wszystkich uprawnionych pracowników bez względu na wynagrodzenie zasadnicze, zajmowane stanowisko czy długość zatrudnienia. Sytuacja rodzinna pracownika ma wyłącznie takie znaczenie, że do otrzymania ekwiwalentu konieczne jest posiadanie dzieci uczących się w szkole podstawowej. Bez znaczenia pozostaje natomiast np. ilość osób w gospodarstwie domowym czy dochód tegoż gospodarstwa. Czy wydatki ponoszone na ekwiwalent na pomoce szkolne dla pracowników mogą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów? pyta czytelnik.
Przedsiębiorcy są zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń. Ci, którzy zarejestrowali działalność w Krajowym Rejestrze Sądowym, muszą to uczynić już od 1 kwietnia 2025 roku.
Przedsiębiorcy figurujący w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) będą zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń elektronicznych, wpisanego do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE).
Ustawa o fundacji prywatnej została uchwalona w celu zapewnienia obywatelom Austrii ochrony majątku oraz jego wielopokoleniowego planowania. Zyskała jednak również popularność wśród zagranicznych inwestorów.
Ustawa implementująca w Polsce Dyrektywę CSRD weszła w życie 1 stycznia 2025 roku. Celem dyrektywy jest wspieranie transformacji ekologicznej oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Gospodarka nadal odczuwa skutki pandemii Covid-19 i trwającej wojny w Ukrainie. Wydarzenia te utrudniły działalność wielu branż i realizację umów na ustalonych wcześniej warunkach. Czy i kiedy można dokonać zmiany umowy?
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dodatkowej kwoty wypłaconej zwolnionemu pracownikowi.
• Ważna informacja dla firm korzystających z obniżonej ceny prądu • Czy przedsiębiorca może rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od otrzymanych w darowiźnie środków trwałych? • Owoce i warzywa dla zatrudnionych. Nowa interpretacja fiskusa • Zmiany w raportowaniu schematów podatkowych. Chodzi o tajemnicę zawodową • Rząd przyjął pierwszy pakiet deregulacyjny. Ale zrobił mniej, niż pierwotnie zapowiadał • Kary dla firm za naruszenie prawa pracy? Jest decyzja Senatu • Czy pracownik może teraz bezkarnie donosić do skarbówki na szefa? • Ważne terminy na ten tydzień
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
Gdy jednorazowa wartość transakcji zawartej przez przedsiębiorców przekracza 15 tys. zł, zapłata musi być dokonana za pośrednictwem rachunku bankowego. W przeciwnym razie płatność gotówkowa nie może być rozliczona w podatkowych kosztach.
Kwota zwrotu kosztów poniesionych na wydanie nagrody pieniężnej nie podlega opodatkowaniu VAT, więc agencja marketingowa powinna wystawić na rzecz swojego zleceniodawcy fakturę obejmującą tylko należność za usługę marketingową.
• KAS ogłosiła nowości dla podatników. Kiedy zaczną działać? • Czy zajęcie faktur przez prokuraturę pozbawia odliczenia VAT? • Zmiany w VAT, amortyzacji i kasowym PIT - nowe propozycje zespołu Rafała Brzoski • Miła niespodzianka dla przedsiębiorców wykorzystujących w działalności motocykl • Dlaczego kasowy PIT wybrała garstka podatników • Spóźnione wakacje składkowe to spory problem przedsiębiorców • Czy trzeba ozusować dopłatę do okularów dla pracownika? • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe
Firma po to startuje w przetargu, aby dostać zamówienie i uzyskać przychód. Może zaliczyć wydatki (m.in. wadium) do podatkowych kosztów, nawet jak nie uda się jej tych celów zrealizować.
Prace dostosowujące wynajmowane lokale dla potrzeb konkretnych najemców (tzw. fit-out) nie są wydatkami na ulepszenie środka trwałego (budynku). Powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu jako tzw. koszty pośrednie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas