Aktualizacja: 06.10.2019 14:06 Publikacja: 06.10.2019 00:01
Foto: AdobeStock
Biorąc pod uwagę kilkaset wyroków zapadłych w ostatnich latach w sprawach umów kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty obcej (tzw. umów frankowych), wydaje się już przesądzone, że umowy te zawierają postanowienia sprzeczne z prawem. Przedmiotem rozważań środowiska prawniczego pozostaje to, czy umowy te należy traktować jako w całości nieważne, czy też jedynie w części bezskuteczne.
W przypadku uznania całej umowy kredytu za nieważną, umowę taką traktuje się jako niezawartą, a strony powinny zwrócić wszystko co świadczyły sobie nawzajem z tytułu takiej nieważnej umowy. Oznacza to, że bank powinien zwrócić kredytobiorcy pobrane od niego raty kredytu, a kredytobiorca powinien zwrócić bankowi otrzymany od niego kapitał – kwotę udzielonego kredytu, bowiem w obu przypadkach będzie to uznawane jako świadczenie pobrane nienależnie.
Inwestorzy szukają alternatywnych form inwestowania, które mogłyby przynieść im wyższe stopy zwrotu. Część z nich wybiera kryptowaluty, które są inwestycjami wyższego ryzyka.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Komisja Europejska ogłosiła nowe działania dotyczące handlu elektronicznego W Unii Europejskiej, podkreślając że zamiast tworzyć nowe przepisy, skupi się na skuteczniejszym egzekwowaniu i wdrażaniu istniejących.
W związku z zakończeniem prac nad unijną reformą prawa wzorów przemysłowych, w dniu 8 grudnia 2024 r. weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia 2024/2822 oraz dyrektywy 2024/2823.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Nowelizacja ustawy OZE zawiera szereg rozwiązań, których celem jest przyspieszenie procesu inwestycyjnego sektorze OZE, w tym dotyczących instalacji fotowoltaicznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Rozwiązania prawne umożliwiają dłużnikom unikanie spłaty zobowiązań, co zmusza wierzycieli do ponoszenia większych kosztów w celu odzyskania należności. Zakończenie procesu sądowego staje się niewystarczające.
Sytuacja firm budujących osiedla nie wygląda dobrze. Ich zobowiązania rosną – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.
Większość kupujących wieszczy spadek cen mieszkań. Deweloperzy mówią jednak o stabilizacji, choć ich prognozy zaczynają się różnicować – wynika z analiz portalu Tabelaofert.pl.
Ustawa o kredycie konsumenckim broni kredytobiorcę jednoznacznie, ostatecznie i bardziej korzystnie niż przepisy kodeksu cywilnego o ochronie konsumenta, bo nie trzeba wnosić pozwu o ustalenie. Ochrona jest też lepsza, ponieważ nie ma żadnego rozliczenia korzyści za bezpodstawne wzbogacenie.
W wezwaniu do spłaty bank informuje kredytobiorcę o możliwości złożenia wniosku o restrukturyzację zadłużenia.
Odpowiedzialność członków zarządu nie ogranicza się jedynie do odpowiedzialności cywilnej. Mogą odpowiadać solidarnie – w dodatku całym swoim majątkiem – za niezapłacone podatki.
Syndyk może powołać się na bezskuteczność z mocy prawa czynności upadłego także przy sporządzaniu listy wierzytelności. Jest to korzystne z punktu widzenia interesów masy upadłości, a więc także interesu ogółu wierzycieli upadłego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas