Jakie przedawnienie roszczeń kredytobiorców z umów frankowych

Z dniem 9 lipca 2018 roku zaczęły obowiązywać nowe terminy przedawnienia roszczeń majątkowych. Znajdujący zastosowanie m. in. do kredytobiorców tzw. umów frankowych 10-letni termin przedawnienia uległ skróceniu do 6 lat.

Aktualizacja: 06.10.2019 14:06 Publikacja: 06.10.2019 00:01

Jakie przedawnienie roszczeń kredytobiorców z umów frankowych

Foto: AdobeStock

Biorąc pod uwagę kilkaset wyroków zapadłych w ostatnich latach w sprawach umów kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty obcej (tzw. umów frankowych), wydaje się już przesądzone, że umowy te zawierają postanowienia sprzeczne z prawem. Przedmiotem rozważań środowiska prawniczego pozostaje to, czy umowy te należy traktować jako w całości nieważne, czy też jedynie w części bezskuteczne.

W przypadku uznania całej umowy kredytu za nieważną, umowę taką traktuje się jako niezawartą, a strony powinny zwrócić wszystko co świadczyły sobie nawzajem z tytułu takiej nieważnej umowy. Oznacza to, że bank powinien zwrócić kredytobiorcy pobrane od niego raty kredytu, a kredytobiorca powinien zwrócić bankowi otrzymany od niego kapitał – kwotę udzielonego kredytu, bowiem w obu przypadkach będzie to uznawane jako świadczenie pobrane nienależnie.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak zminimalizować ryzyko inwestowania w kryptowaluty?
Biznes
Krypto inwestycje – jakie obowiązki spoczywają na zarządach spółek?
Biznes
E-commerce – nowa strategia bez tworzenia nowych regulacji
Biznes
Wzornictwo pod lepszą ochroną
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Biznes
Kilka ważnych zmian w ustawie OZE
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń