- Czy podmioty lecznicze od 1 lipca 2021 r. do świadczenia usług w zakresie opieki medycznej świadczonej muszą posiadać kasy on-line tak jak lekarze i lekarze dentyści? – pyta czytelnik.
Od 1 maja 2019 r. funkcjonują tzw. kasy on-line tj. kasy rejestrujące, które zapewniają prawidłowe zaewidencjonowanie, przechowywanie i bezpieczne przesyłanie danych z kasy rejestrującej na zewnętrzne nośniki danych oraz umożliwiają połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas (tj. systemem teleinformatycznym służącym m.in. do: odbierania i gromadzenia danych z kas rejestrujących, analizy i kontroli danych z kas rejestrujących) – zob. § 2 pkt 6 rozporządzenia z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących, art. 111 ust. 6a i art. 111a ustawy o VAT.
Czytaj też: Kasy online w branży medycznej według skarbówki
Do kiedy stare kasy ...
Wejście do obiegu kas on-line nie skutkowało wycofaniem kas „starego typu", tj. kas z papierowy lub elektronicznym zapisem kopii. Mogą być one nadal używane na postawie przepisów przejściowych (zob. art. 145a ust. 1 ustawy o VAT). Z tym, że kas z papierowym zapisem kopii nie można już nabyć i wprowadzić od użytku od 1 wrzenia 2019 r., a kasy z elektronicznym zapisem kopii mogą być nabyte jeszcze do końca 2022 r. (zob. art. 145a ust. 7 ustawy o VAT).
Stosownie do art. 145a ust. 1 ustawy o VAT, z zastrzeżeniem art. 145b ustawy o VAT, podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, które nie umożliwiają połączenia i przesyłania danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas, określonych w art. 111a ust. 3 ustawy o VAT.
Niektóre branże, a ściślej do ewidencjonowani dostaw niektórych towarów i usług, wskazanych w art. 145b ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy muszą stosować kasy on-line. Przepisy przejściowe określają daty rozpoczęcia ewidencjonowania za pomocą kasy on-line w tych branżach.
I tak, stosownie do art. 145b ust. 1 pkt 3 lit. d ustawy o VAT, podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie do dnia 31 grudnia 2020 r. - do świadczenia usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów.
Przepis art. 145b ust. 1 ustawy o VAT stosuje się tylko do kas rejestrujących, przy zastosowaniu których jest prowadzona ewidencja sprzedaży w zakresie sprzedaży towarów lub świadczenia usług wymienionych w art. 145b ust. 1 ustawy o VAT (art. 145b ust. 2 ustawy o VAT).
Kasy on-line miały być stosowane do świadczenia usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów od 1 stycznia 2021 r., lecz termin ten zostały wydłużony do 1 lipca 2021 r.
... a od kiedy nowe
Stosownie do § 1 ust. 1 pkt 2 lit. d rozporządzenia Ministra Finansów z 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii (DzU z 2020 r., poz. 1059), przedłuża się terminy, w których podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, o których mowa w art. 145b ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o VAT: do 30 czerwca 2021 r. – do świadczenia usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów. (...)
Oznacza to, że obowiązek stosowania kas on-line do świadczenia usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów nie powstał jednak z dniem 1 stycznia 2021 r.,
Istota analizowanego problemu sprowadza się do ustalenia, czy od 1 lipca 2021 r. do świadczenia usług w zakresie opieki medycznej także podmioty lecznicze muszą stosować kasę on-liny.
Organy podatkowe przyjmują, że podmioty lecznicze (świadczące usługi zdrowotne za pomocą min. lekarzy i lekarzy dentystów) nie podlega przepisom art. 145b ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż przepis wyraźnie wskazuje, że obowiązek wymiany kasy rejestrującej na kasę rejestrującą on-line dotyczy tylko świadczenia usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów w ramach indywidualnej praktyki, a nie przez podmioty lecznicze (vide: interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 kwietnia 2021 r. 0114-KDIP1-3.4012.123.2021.1.KP; interpretacja indywidualna dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 31 grudnia 2020 r., 0114-KDIP1-3.4012.701.2020.1.PRM).
Indywidualna praktyka
Jak wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 7 kwietnia 2021 r.( 0114-KDIP1-3.4012.123.2021.1.KP): (...) Cechą charakterystyczną wykonywania zawodu w formie praktyki lekarskiej jest więc udzielanie świadczeń zdrowotnych przez lekarza/lekarzy na własny rachunek i własną odpowiedzialność. Właśnie ta cecha odróżnia prowadzenie praktyki od podmiotu leczniczego, w którym lekarze wykonują zawód na podstawie stosunku prawnego zawartego z podmiotem leczniczym, udzielając świadczeń na rachunek i odpowiedzialność (wobec osób trzecich) podmiotu leczniczego.
Podsumowując należy stwierdzić, że w świetle przepisów art. 145b ust. 1 pkt 3 lit. d ustawy o VAT w zw. z § 1 ust. 1 pkt 2 lit d) rozporządzenia w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Do stosowania kas fiskalnych on-line od 1 lipca 2021 r. zobowiązani są lekarze i lekarze dentyści (osoby fizyczne). Tak więc świadczenie usług w zakresie opieki medycznej przez lekarza lub lekarza dentystę na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub na rzecz rolników ryczałtowych w sytuacji, gdy świadczenia te wykonywane są przez podatnika lub podmioty zatrudniające osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje (lekarze lub lekarze dentyści) - niezależnie od formy zatrudnienia - nie jest objęte obowiązkiem ewidencjonowania usług w tym zakresie przy zastosowaniu kas rejestrujących on-line.
W konsekwencji podmiot leczniczy ma prawo prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii i nie będzie zobowiązany do wymiany aktualnie używanych kas rejestrujących (kas starego typu) na kasy fiskalne on-line.
Autor jest doradcą podatkowym
Podstawa prawna:
ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 685 ze zm.)
rozporządzenie Ministra Finansów z 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii (DzU z 2020 r., poz. 1059)