Składka zdrowotna: część przedsiębiorców straci na reformie
Eksperci potwierdzają, że rządowa propozycja reformy składki zdrowotnej, procedowana właśnie w Sejmie, nie będzie korzystna dla każdego przedsiębiorcy. Zmiany doprowadzą do tego, że w 2026 r. podstawowa składka u ryczałtowców będzie wynosić 9 proc. liczone od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, ale tylko do limitu przychodów Wyniesie on 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia z czwartego kwartału poprzedniego roku. Od nadwyżki przychodów ryczałtowcy zapłacą 3,5 proc. Obecnie składka zależy od przychodów, maksymalna wynosi 1 258,39 zł miesięcznie. Ten limit zniknie i 131 tys. firm z wysokimi przychodami może na nich stracić.
Powodzianie nie muszą płacić zaległych składek
Umorzenie składek na ZUS i zdrowotnych za pięć miesięcy dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi – to jeden z najważniejszych przepisów noweli do specustawy powodziowej, uchwalonej w czwartek przez Sejm. Warunkiem skorzystania z umorzenia ma być wykazanie spadku przychodów z działalności gospodarczej o co najmniej 40 proc. w stosunku do poprzedniego roku.
Powodzianom łatwiej będzie uzyskać ulgę podatkową w postaci umorzenia podatku, odroczenia jego płatności czy rozłożenia na raty. Jest to pomoc publiczna, której zastosowanie wymaga uprzedniej zgody Komisji Europejskiej. Nowelizacja zapewnia jednak wyjątkowe traktowanie pomocy udzielanej na cele klęsk żywiołowych.
Czytaj więcej:
Rury i kable w budynku nie będą osobną budowlą
Sejm uchwalił przepisy definiujące na nowo budowle dla celów podatku od nieruchomości. Według nowych zasad przedmiotem opodatkowania będzie budynek wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Instalacje, takie jak elektroenergetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna, cieplna, telekomunikacyjna, gazowa, nie będą stanowiły odrębnego przedmiotu opodatkowania, a więc nie będą podlegały podatkowi. A sam budynek będzie podlegał opodatkowaniu od powierzchni użytkowej.
Jest też istotna zmiana dotycząca garaży w budynkach wielorodzinnych. Posłowie usunęli kontrowersyjne zróżnicowanie opodatkowania takich garaży w zależności od tego, czy dany budynek ma lub nie ma założonej księgi wieczystej.
Czytaj więcej:
Kasy online bez integracji z terminalami
Rząd pracuje nad ustawą, która definitywnie zniesie obowiązek zintegrowania kas rejestrujących z terminalami płatniczymi i wprowadzi bezterminowo obowiązek raportowania danych przez agentów rozliczeniowych. Taki obowiązek miał być wprowadzony od 1 lipca 2022 r., potem termin został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. W okresie przejściowym wprowadzono obowiązek raportowania tzw. zastępczego do Szefa KAS przez agentów rozliczeniowych.
Decyzja MF to efekt sygnałów o braku dostępności terminali płatniczych pozwalających na integrację. Resort uważa też, że raportowanie danych przez agentów rozliczeniowych spełnia założony cel uszczelniający.
Czytaj więcej:
Jest PIT od zwrotu za taxi dla pracownika
Pracodawca, który oddaje pracownikom pieniądze za przejazdy taksówkami, co do zasady musi też odprowadzić zaliczkę na PIT od takiego zwrotu. Tak przynajmniej uznał fiskus w odpowiedzi dla pewnej firmy, prowadzącej szpital. Nie ma znaczenia, że przejazdy są niezbędne do zorganizowania sprawnego transportu materiału do przeszczepu szpiku, a nie dla wygody pracowników.
Inaczej ocenił to Wojewódzki Sąd Administracyjny. Jego zdaniem, pracownik nie odnosi żadnej korzyści z takiego zwrotu, skoro przejazd był w interesie pracodawcy. A zatem zwrot powinien być neutralny podatkowo.
Ostatecznie, w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, zwyciężył fiskus.
Czytaj więcej:
Gdy fundacja zajmuje się najmem, może sprzedać auta bez VAT
Czy fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, musi rozliczać ten podatek w przypadku sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut, którą przekazał jej wcześniej fundator jako darowiznę lub tytułem mienia wnoszonego na powiększenie funduszu założycielskiego? Skarbówka uznała, że tak, bo działania fundacji przekraczać będą zwykły zarząd majątkiem prywatnym.
Sąd ma inne zdanie. WSA w Gdańsku uznał, że główna działalność opodatkowana VAT czyli najem, nie ma związku z incydentalną sprzedażą składników kolekcji. Zatem sprzedając składniki kolekcji fundacja rodzinna nie będzie działała w charakterze podatnika VAT.
Czytaj więcej:
TK: nie można zapraszać do gry, a potem arbitralnie ją przerwać
Podatnik spierał się w sądzie z fiskusem o możliwość amortyzacji wartości znaku towarowego otrzymanego w darowiźnie. Od 2018 r. taka możliwość jest wyłączona w kilku sytuacjach, m.in. w przypadku darowizny między członkami najbliższej rodziny, gdy taka czynność korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.
WSA uznał, że dla wydania wyroku konieczne jest skierowanie pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego. A TK ocenił jako niezgodne z konstytucją przepisy, które naruszają interesy w toku. A do takich należy zakaz, który zmusił podatnika do przerwania amortyzacji, czyli rozłożenia w czasie zaliczania do kosztów uzyskania przychodu nabytych środków trwałych.
Czytaj więcej: