Kto ma naprawić drogę dojazdową do nieruchomości

- Razem z przedsiębiorstwem budowlanym korzystam z wspólnej drogi dojazdowej do posesji (poł na pół na gruncie moim i przedsiębiorcy). Ciężki sprzęt budowalny niszczy drogę, staje się ona nieprzejezdna dla mojego samochodu osobowego z niskim zawieszeniem. Czy przedsiębiorca do którego należy sprzęt budowlany zobowiązany jest do naprawy drogi – pyta pan Julian.

Aktualizacja: 05.01.2020 10:56 Publikacja: 05.01.2020 00:01

Kto ma naprawić drogę dojazdową do nieruchomości

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

W przedstawionym przypadku, nie opisano niestety, czy korzystanie ze wspólnej drogi wiąże się z tym, iż czytelnikowi i zakładowi budowlanemu przysługujeona na zasadach współwłasności, jednakże zakładając taką możliwość należy jednoznacznie wskazać, iż zasadą wyrażoną w art. 206 Kodeksu cywilnego jest to, iż każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. W razie takiego zachowania współwłaściciela, które pozbawia pozostałych współuprawnionych możliwości normalnego korzystania z rzeczy wspólnej, osoba, której prawo zostaje dotknięte, w zależności od rodzaju naruszenia uprawniona jest do sformułowania żądania dopuszczenia do współposiadania lub o przywrócenie stanu zgodnego z prawem (wyrok Sądu Najwyższego z 9 lipca 2003 r., IV CKN 325/01 czy uchwała SN z 23 kwietnia 1993 r., III CZP 36/93). W przypadku zniszczenia wspólnej drogi, współuprawniony ma możliwość dochodzenia swoich praw wobec osoby niszczącej drogę na zasadach art. 222 § 2 K.c.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm