Zwrot kosztów wykorzystania prywatnego auta do celów służbowych

Zwrot kosztów wykorzystania prywatnego auta do celów służbowych to jedynie wyrównanie uszczerbku majątkowego, a nie przychód opodatkowany PIT.

Aktualizacja: 15.12.2019 11:50 Publikacja: 14.12.2019 00:01

Zwrot kosztów wykorzystania prywatnego auta do celów służbowych

Foto: AdobeStock

W czerwcu 2019 r. spółdzielnia mieszkaniowa wystąpiła o interpretację w zakresie PIT. Konkretnie chodziło o jej obowiązki jako płatnika. Wyjaśniła, że na podstawie art. 34a ustawy o transporcie drogowym, zamierza zawrzeć z pracownikami umowy cywilnoprawne, na podstawie których będą używać w celach służbowych do jazd lokalnych własnych samochodów. Zwrot kosztów będzie się odbywał w formie miesięcznego ryczałtu obliczonego na zasadach przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Spółdzielnia zapytała czy zwrot kosztów poniesionych przez pracowników z tytułu używania pojazdów stanowiących ich własność dla potrzeb zakładu pracy w jazdach lokalnych stanowi przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT? A gdyby fiskus uznał, że tak to czy taki przychód korzysta ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PIT?

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce