Reklama
Rozwiń

Na czym polega stan niewypłacalności dłużnej spółki prawa handlowego

Wierzyciel nie musi poszukiwać innych wierzycieli dla uzyskania ochrony prawnej swoich wymagalnych wierzytelności pieniężnych od dłużnej spółki prawa handlowego, która trwale utraciła zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych lub od członków jej nieprofesjonalnego zarządu, którzy nie złożyli wniosku o upadłość niewypłacanej spółki we właściwym czasie.

Publikacja: 12.12.2019 16:45

Na czym polega stan niewypłacalności dłużnej spółki prawa handlowego

Foto: AdobeStock

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku III UK 85/18 z 19 marca 2019 r.

Spółka zatrudniała około piętnastu pracowników i z tego tytułu była zobowiązana do opłacania należnych składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Spółka od lipca 2009 r. (od grudnia 2008 roku w zakresie składek na ubezpieczenie zdrowotne) trwale zaprzestała regulowania wymagalnych należności składkowych wobec ZUS. Organ rentowy bezskutecznie prowadził egzekucję z rachunków bankowych spółki, na których nie znajdowały się środki pieniężne. Pod koniec 2011 r. zaległości spółki wobec ZUS wynosiły już 395 tys.zł. W tym okresie ZUS był jedynym wierzycielem, spółka nie posiadała innych zaległości, zarówno publicznych, jak i prywatnych. W styczniu 2012 r. do grona wierzycieli dołączyła spółdzielnia, od której spółka najmowała pomieszczenia. Spółka nie uregulowała w pełni faktury VAT i w dniu 15 stycznia 2009 r. posiadała niespłacone wymagalne zobowiązania wobec spółdzielni w kwocie 972,50 zł. Tym samym, na dzień 15 stycznia 2012 r. spółka posiadała niespłacone i wymagalne zobowiązania wobec dwóch wierzycieli.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: E-doręczenia zamiast listu poleconego
Biznes
E-Doręczenia - nowe obowiązki dla firm już od 1 kwietnia. Jak uniknąć problemów?
Biznes
Jakie korzyści z założenia fundacji prywatnej w Austrii?
Biznes
CSRD – nowe obowiązki regulacyjne i ich wpływ na działalność spółek
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Biznes
Klauzula rebus sic stantibus a wojna w Ukrainie. Kiedy ją zastosować?
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń