Dobre wieści dla polskich eksporterów. Są powody do radości?

Wskaźnik przewidywanego zagranicznego portfela zamówień ponownie na plusie. Handel przyznaje, że presja na podwyżki cen straciła siłę, ale czy faktycznie jest się z czego cieszyć?

Publikacja: 31.03.2023 07:34

Dobre wieści dla polskich eksporterów. Są powody do radości?

Foto: Adobe Stock

W ubiegłym roku trudno było o optymizm. Doskonale obrazuje to wspomniany jeden ze wskaźników koniunktury w przetwórstwie przemysłowym – przewidywany portfel zamówień. I tu firmy, co ważne, z branży produkcji żywności w ubiegłym roku były skrajnie pesymistyczne, jedynie dwa miesiące – luty i maj – były nieznacznie nad kreską, w lutym wskaźnik optymizmu co do przewidywanego zagranicznego portfela zamówień był na poziomie 1,3, by już w marcu, po agresji Rosji, spaść ze zrozumiałych względów na -9,1. Następnie przyszła chwila refleksji i pesymizm się zmniejszył do -2,9 pkt, by w maju ostrożnie wyjść powyżej zera – na poziom 0,3. Dalsze wahania cen na rynkach rolnych, przedłużanie się wojny wraz z kryzysem energetycznym przyniosły kolejną falę pesymizmu. Indeks sięgnął w listopadzie poziomu -8,6, by w grudniu dotrzeć do rekordowego poziomu -13,5. Tymczasem już w marcu wskaźnik skoczył do 2,1 pkt na plusie z -2,6 w lutym.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Finanse
Expo w Osace szansą dla polskich firm
Finanse
Zatory płatnicze - wielki problem MŚP
Finanse
Dotacje, innowacje, zrównoważony rozwój – możliwości dla firm w 2025 roku
Finanse
Polska nie wdraża unijnych przepisów na czas. Co za to grozi?
Finanse
Wierzyciele będą musieli zadbać o realizację planu spłaty. Jest projekt ustawy