Podwyżki zanotowały opłaty eksploatacyjne, koszty sprzątania oraz ochrony, ale przede wszystkim energia oraz ciepło. Na podwyżki skłądają się podatki i opłaty lokalne, podwyżki płacy minimalnej co oznacza iż firmy usługowe również muszą podnieść swoje stawki, ale także sama inflacja - niemal każda branża musi podnosić ceny lub spotyka się z większymi kosztami, które przenosi na swoich klientów.
To sprawia, że przedsiębiorcy szukają kolejnych oszczędności w zakresie samego najmu nieruchomości, mają na to kilka sposobów - ograniczenie wynajmowanej powierzchni. Ostatnia nowelizacja Kodeksu pracy oficjalnie wprowadziła do polskiego systemu prawnego pracę zdalną. Ten rodzaj pracy jako sam w sobie czy też w tzw. hybrydowym systemie, może być ukłonem w stronę pracodawców, którzy chcą zmniejszyć liczbę biurek w swoich lokalach. Rozwiązaniem może być też przeprowadzka z centrum do np. innych części miasta, ale wtedy należy liczyć się z tym, że nie każdy z pracowników będzie chciał poświęcać swój czas na dojazdy do siedziby.
Część przedsiębiorców może się też zdecydować na tzw. zielone budynki - projektowanie biura od nowa to dobra okazja do wprowadzenia rozwiązań ekologicznych, które w dłuższej perspektywie wpłyną na obniżenie kosztów i poprawę warunków pracy, oceniła Aleksandra Markiewicz, ekspertka firmy doradczej Knight. Dodała również, że prócz samych cech nieruchomości ważnym elementem są zielone umowy najmu: najemcy oraz wynajmujący współpracują w zakresie wprowadzania nowości dla budynku, np. montaż paneli fotowoltaicznych, które przyczynią się do obniżenia kosztów energii, ale są też plusem dla właściciela neiruchomości w przyszłości.
– Ekologiczne budynki, które przeszły oceny według wielu kryteriów i posługują się uznanymi certyfikatami, tworzą przyjazne i zdrowe środowisko pracy, z czystym powietrzem, dużą ilością światła dziennego, zielenią wokół budynków – tłumaczy Aleksandra Markiewicz.
Poszukiwanie zielonych rozwiązań w skali wynajmowanej nieruchomości może nie być takie proste, dlatego warto swoje działania zacząć metodą małych kroków, używanie papieru z recyklingu, dwustronny wydruk, filtrowanie wody, dawanie drugiego życia meblom poprzez naprawę lub np. sprzedaż.