Aktualizacja: 20.01.2025 04:38 Publikacja: 30.06.2023 11:19
Foto: Adobe Stock
Zgodnie z przepisama prawa upadłościowego przedsiębiorca jest obowiązany nie później niż w terminie 30 dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o jej ogłoszenie. Zgłoszenie ma chronić wierzycieli przedsiębiorcy oraz zapobiec wyprowadzaniu z firmy majątku. Jednak obowiązek ten został zawieszony na okres trwania pandemii.
Z 1 lipca kończą się te "wakacje", a firmy, które kwalifikują się do upadłości będą musiały skierować do sądu odpowiedni wniosek. Oznacza to, że zarówno firmy jak i osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą czy też spółki cywilne muszą wypełnić wspomniany obowiązek w terminie pod groźbą tego, iż jeśli osoba za niego odpowiedzialna tego nie dokona, to będzie odpowiadać prywatnym majątkiem za zobowiązania przedsiębiorstwa.
Obowiązki wynikające wprost z rozporządzenia DORA będą obowiązywać, tylko nie wiadomo, czy będą egzekwowane. KNF wskazuje, że podmioty objęte rozporządzeniem mają być gotowe do stosowania DORA na 17 stycznia – mówi Natalia Kotłowska-Wochna, radca prawny z Kochański & Partners.
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. przygotowuje się do uruchomienia nowego projektu grantowego o nazwie "Dig.IT. Transformacja cyfrowa". Co z terminem naboru?
Członek zarządu spółki z o.o. odpowiada za jej długi wynikłe z jego decyzji, powstałe także po opuszczeniu przez niego zarządu – wynika z wyroku Sądu Najwyższego.
Podbijana wysoką inflacją fala podwyżek płac wyraźnie zaczyna opadać.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
W trzecim kwartale 2024 r. konsumpcja prywatna urosła tylko o 0,3 proc. rok do roku, choć jeszcze w połowie roku ekonomiści spodziewali się wzrostu o grubo ponad 3 proc. Co się stało i czy tak już zostanie?
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Wzrasta znaczenie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Dla przedsiębiorców wspierających działania w tym obszarze w polskim prawie przewidziano ulgę sponsoringową.
W grudniu Rada Unii Europejskiej przyjęła stanowisko co do kluczowych elementów proponowanej dyrektywy w sprawie harmonizacji wybranych aspektów prawa dotyczącego niewypłacalności.
Utworzenie spółki handlowej danego rodzaju nie oznacza, że działalność musi pozostać w takiej formie. Istnieje możliwość jej zmiany, w zależności od charakteru, zakresu czy rozmiaru prowadzonego biznesu.
Dzięki dotacjom dla firm przedsiębiorcy będą mogli w tym roku liczyć na spory zastrzyk gotówki z funduszy UE, który pomoże im zrealizować projekty rozwojowe. Wsparcie będzie dostępne nie tylko w programach krajowych, ale też w regionalnych.
Następcy prawni osoby trzeciej, np. prezesa czy członka zarząd spółki, na którą fiskus przeniósł odpowiedzialność za podatki, nie odpowiadają już za ten dług.
Małe firmy działające równocześnie w Polsce i w innych krajach UE mogą już zgłaszać się do procedury zwolnienia z VAT za granicą. To korzystne rozwiązanie zwłaszcza dla firm z pogranicza zachodniego i południowego.
Ustawa o samorządzie gminnym zakazuje radnym prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Przewiduje też sankcje za złamanie tego zakazu.
Zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia powiatu nie można rozciągnąć na prowadzenie szkoły niepublicznej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas