Skomplikowany CIT dla spółek zarządzanych przez fundacje rodzinne

Fundacja rodzinna, to rozwiązanie z którego od tego roku mogą korzystać przedsiębiorcy. Umożliwia ono zachowanie ciągłości działania i dalszego rozwoju firmom rodzinnym. Przy wszystkich zaletach w obrębie fundacji tworzą się także pewne komplikacje.

Publikacja: 20.10.2023 18:08

Skomplikowany CIT dla spółek zarządzanych przez fundacje rodzinne

Foto: Adobe Stock

Jedną z nich jest kwestia opłacania podatku CIT od dochodów zagranicznych spółek zarządzanych właśnie przez fundacje rodzinne zarejetroane w Polsce. Nie do końca jest jasne, kto ma ten obowiązek ponosić. 

Ta niejasność wynika z przepisów ustawy o CIT i tzw. zagranicznych spółek kontrolowanych (z angielskiego controlled foreign corporation, CFC) - – Jeśli dosłownie odczytywać przepisy ustawy o CIT, a zwłaszcza jej art. 24a ust. 6c, można dojść do wniosku, że dochód CFC będącej własnością fundacji rodzinnej może być w Polsce opodatkowany, a do zapłaty byłaby zobowiązana właśnie fundacja. Nie dotyczyłoby to oczywiście wszystkich takich spółek – zauważa Michał Kwaśniewski, adwokat i partner w kancelarii Quidea.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Finanse
Więcej czasu dla firm na rozliczenie taniej energii. Projekt już w Sejmie
Finanse
TSUE o przepisach antyzatorowych. Małe firmy będą zaskoczone
Finanse
PFR żąda od firm zwrotu pieniędzy z tarczy covidowej. Adwokat radzi, jak się bronić
Finanse
Czego biznes oczekuje od rządu Donalda Tuska
Finanse
Więcej czasu na uniknięcie dopłat za tańszy prąd. Resort zapowiada