Aktualizacja: 22.11.2024 01:16 Publikacja: 26.04.2024 22:02
Foto: Adobe Stock
Przypomnijmy, ESG to skrót oznaczający czynniki (environmental, social, corporate governance, czyli ochrona środowiska naturalnego, odpowiedzialność społeczna i ład korporacyjny), w oparciu o które tworzone są ratingi i oceny pozafinansowe przedsiębiorstw. Państwa członkowskie UE powinny do czerwca 2024 r. włączyć do prawa krajowego regulacje dotyczące raportowania ESG zgodnie unijną dyrektywą dla przedsiębiorstw o raportowaniu ich zrównoważonej działalności. Choć firmy z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw nie są objęte raportowaniem wprost, będą musiały dostosować swoje działania do tych nowych unijnych wytycznych. Tego będą od nich wymagać niektórzy kontrahenci - duże firmy i spółki notowane na giełdzie. W swoich raportach będą musiały podawać informacje o zrównoważonych działaniach swoich dostawców czy podwykonawców, niezależnie od ich wielkości.
Pod koniec września w Polsce działało 367,6 tys. sklepów - o 0,4 proc. mniej niż w końcówce 2023 r. Od początku roku zlikwidowano 1,4 tys. placówek handlu detalicznego, a kolejne 7,6 tys. działalności zostało zawieszonych.
Ponad 1,4 mld zł długów mają firmy z kluczowego dla polskiej gospodarki sektora transportu, spedycji i logistyki - wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów.
Ani polska ustawa, ani unijne rozporządzenie nie wyeliminują ryzyk charakterystycznych dla rynku kryptoaktywów – podkreśla Zbigniew Wiliński, dyrektor departamentu Innowacji Finansowych FinTech w UKNF.
„To jeden z najgorszych odczytów, jakie kiedykolwiek widzieliśmy” – twierdzą ekonomiści komentujący dane GUS na temat wrześniowych wyników sprzedaży detalicznej. Spadek o 3 proc. rok do roku jest ich zdaniem wartością niespotykaną od czasu pierwszej fali pandemii COVID-19.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Niektóre sklepy z odzieżą i obuwiem radzą sobie lepiej niż przed rokiem, ale np. firmy sprzedające galanterię skórzaną mówią o spadku przychodów z powodu zbyt ciepłej jesieni.
Poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do firm może popłynąć 40 mln zł na inwestycje przybliżające ich do modelu gospodarki zamkniętej.
Zasady turystyki zrównoważonej są niemal nieznane w Wielkopolsce. To może uderzyć w branżę turystyczną w regionie. Szczególnie w trudnej sytuacji jest Poznań, który żyje z organizowania konferencji i kongresów - wynika z raportu przygotowanego przy okazji konferencji „Współpraca, innowacje, turystyka zrównoważona”.
Już nie tylko Indie i Chiny są istotnymi konsumentami energii w Azji. Na liczącego się gracza wyrasta też Azja Południowo-Wschodnia, wzrost popytu na energię z tego regionu w ciągu następnej dekady będzie jednym z największych na świecie. Dzieje się tak ze względu na rosnącą gospodarkę, rozwijającą się produkcję i coraz większą populację.
To już dziesiąte wydanie naszego dodatku „ESG w praktyce”, a można odnieść wrażenie, że tematów do omówienia tylko przybywa.
Wraz z narastającym naciskiem na wdrażanie praktyk związanych z ESG, firmy stają przed wyzwaniami związanymi z raportowaniem danych niefinansowych.
Dane szacunkowe w sprawozdawczości nie są czymś niezwykłym i bazowanie na nich w raportowaniu nie oznacza, że dane nie są wiarygodne lub są niskiej jakości.
Dyrektywa CSRD wymaga atestacji, która daje ograniczoną pewność.
Jest rok 2022. Larry Fink, CEO firmy BlackRock pisze do prezesów spółek w liście o tytule „The Power of Capitalism”
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas