Dłuższy termin płatności nie musi być indywidualnie negocjowany

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że dyrektywa w sprawie zwalczania zatorów płatniczych zakazuje, by termin płatności dłuższy niż 60 dni został ukształtowany jednostronnie przez dłużnika. Chyba że można wykazać, że strony umowy wyraziły zgodną wolę związania się takim warunkiem.

Publikacja: 11.02.2025 07:28

Dłuższy termin płatności nie musi być indywidualnie negocjowany

Foto: Adobe Stock

Orzeczenie zapadło na kanwie sporu kopalni z dostawcą urządzeń i części do maszyn wydobywczych. Kopalnia zawarła z dostawcą liczne umowy (część po przeprowadzeniu aukcji, część już po zakończeniu postępowania przetargowego), w których zawarła 120-dniowy termin płatności.

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, implementującą dyrektywę 2011/7 w tej sprawie, termin płatności nie może przekraczać 60 dni kalendarzowych. Chyba że „w umowie wyraźnie ustalono inaczej i pod warunkiem, że nie jest to rażąco nieuczciwe wobec wierzyciela w rozumieniu art. 7 dyrektywy”.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Finanse
PFR żąda od firm zwrotu pieniędzy z tarczy covidowej. Adwokat radzi, jak się bronić
Finanse
Czego biznes oczekuje od rządu Donalda Tuska
Finanse
Więcej czasu na uniknięcie dopłat za tańszy prąd. Resort zapowiada
Finanse
Co dalej z Cinkciarzem? "Część kantorów internetowych może zniknąć"
Finanse
Gotowi do raportowania? Ile polskich firm wdrożyło standardy ESG