Aktualizacja: 11.02.2025 12:56 Publikacja: 11.02.2025 07:28
Foto: Adobe Stock
Orzeczenie zapadło na kanwie sporu kopalni z dostawcą urządzeń i części do maszyn wydobywczych. Kopalnia zawarła z dostawcą liczne umowy (część po przeprowadzeniu aukcji, część już po zakończeniu postępowania przetargowego), w których zawarła 120-dniowy termin płatności.
Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, implementującą dyrektywę 2011/7 w tej sprawie, termin płatności nie może przekraczać 60 dni kalendarzowych. Chyba że „w umowie wyraźnie ustalono inaczej i pod warunkiem, że nie jest to rażąco nieuczciwe wobec wierzyciela w rozumieniu art. 7 dyrektywy”.
Co robić, jeżeli przedsiębiorca dostał nieoczekiwanie wezwanie do zwrotu subwencji z tarczy antykryzysowej? – Nie jesteśmy bezbronni, szanse na wygraną z PFR-em są duże – twierdzi adwokat Krzysztof Kuczyński i tłumaczy, jak się bronić w takich sytuacjach.
W poniedziałek okaże się, czy plan gospodarczy, który rząd ma realizować w najbliższych latach, odpowiada oczekiwaniom przedsiębiorców wobec władz. A tych jest długa lista.
Niezłożenie na czas informacji o skorzystaniu z pomocy de minimis będzie skutkować koniecznością oddania pieniędzy zaoszczędzonych na zamrożonej cenie prądu (wraz z odsetkami). Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada wydłużenie tego terminu z końca lutego do połowy roku.
Zakończyły się konsultacje publiczne w sprawie tzw. internetowych kantorów walutowych, których działalność ma zostać uregulowana dzięki ustawie o rynku kryptoaktywów. Będzie porozumienie między Ministerstwem Finansów a biznesem?
60 proc. badanych europejskich firm spełnia wymogi dyrektywy CSRD, a kolejne 30 proc. pracuje nad ich wdrożeniem. Dla Polski wyniki wynoszą odpowiednio 61 proc. oraz 31 proc.
Rok 2025 będzie rokiem pozytywnego przełomu w polskiej gospodarce po trudnych doświadczeniach ostatnich lat – ogłosił w poniedziałek na GPW w Warszawie premier Donald Tusk. Przełom ma przynieść strategia: inwestycje, inwestycje, inwestycje.
Deregulację trzeba wreszcie przeprowadzić. A nie ciągle o niej opowiadać i ją obiecywać.
Umowa rozwojowa może zostać zawarta jako „jednorazowa”, której przedmiotem jest wykonanie określonej rozbudowy systemu, albo przybrać formę umowy ramowej, w ramach której strony regulują zasady współpracy, w tym zawierania i realizacji tzw. umów wykonawczych (zamówień).
Podmiot, który nie ma siedziby w Polsce, może ustalić z osobą zatrudnioną, że to ona będzie wypełniać – w jego imieniu – obowiązki dotyczące PPK. Zawarcie takiej umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kolejne wątpliwości dotyczące polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w kontekście przekształcenia spółki komandytowej w jawną.
Odstępne za rezygnację z realizacji przedwstępnej umowy sprzedaży używanych rzeczy nie jest usługą opodatkowaną VAT.
Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (sp z o.o.)to atrakcyjna forma reorganizacji, pozwalająca na osiągnięcie korzyści prawnych i podatkowych dla przedsiębiorcy. Jakich formalności należy dopełnić?
Każda organizacja pozarządowa, również Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, ma prawo współpracować tylko ze sponsorami i partnerami, z którymi łączą ją wspólne idee. Kłopotem mogłoby być wycofanie się z umowy już zawartej przez Jerzego Owsiaka z Telewizją Republika.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas