Aktualizacja: 24.11.2024 21:16 Publikacja: 24.09.2021 14:06
Od ośmiu lat w wymogach prawnych dla soków, nektarów owocowych oraz przecierów owocowych jest błąd.
Foto: Adobe Stock
Błąd dostrzeżony przez obecnego ministra rolnictwa i rozwoju wsi dotyczy przedsiębiorców reprezentujących sektor przetwórstwa owocowo-warzywnego i grzybowego, których w Polsce – według danych Głównego Urzędu Statystycznego, a na które się powołał minister – jest 1298, a których przedmiotem działalności jest produkcja odtworzonych przecierów owocowych, swobodny obrót tymi wyrobami w ramach UE, EFTA oraz Turcji. Większą ich część stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP). W związku z tym minister rolnictwa Grzegorz Puda przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej soków i nektarów owocowych.
Rękawice do demakijażu sprzedajemy do ponad 70 krajów dbając o środowisko naturalne, a teraz zamknęłyśmy obieg naszego produktu – mówią Monika Żochowska i Ewa Dudzic, współwłaścicielki spółki Phenicoptere sprzedającej pod marką Glov.
Mali i średni przedsiębiorcy zaczynają optymistycznie myśleć o swoich szansach w dobie pandemii. Największymi beneficjentami są spółki działające w sieci.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta przygotował projekt zmian w prawie, które mają poprawić reguły handlu prowadzonego przez przedsiębiorców poza lokalami ich firm.
Palenie w pracy jest tematem dość kontrowersyjnym. Palacze nie wyobrażają sobie dnia bez przerwy „na dymka”. Pracodawcy zastanawiają się z kolei ile czasu bezproduktywnie pracownicy tracą na takie przerwy.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Brytyjski rząd ogłosił nowy, pragmatyczny kalendarz wprowadzania pełnych kontroli importowanych produktów rolnych oraz rolno-spożywczych z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii.
- Kilka lat temu ludzie zobaczyli, że mamy ziemniaki z Egiptu, z Izraela, z Wielkiej Brytanii i wtedy ludziom się otworzyły oczy, i teraz będzie podobnie - zadeklarował wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak, zapowiadając zmianę przepisów dotyczących znakowania produktów.
Protesty rolników są efektem fatalnej polityki rolnej ostatnich 20 lat. Przez lata utrudnialiśmy rozwój polskich producentów żywności, myląc politykę socjalną wobec wsi z polityką wobec rolnictwa. Czas, aby to zmienić.
To nie są rozmowy, które można uznać za rozmowy zakończone ustaleniami konkretnymi - mówił w rozmowie z RMF FM minister rolnictwa, Czesław Siekierski.
Spotykamy się z protestującymi dolnikami od początku protestów - mówił w rozmowie z RMF FM minister rolnictwa Czesław Siekierski.
Protest rolników. Wyjechali dziś na drogi w ponad 260 miejscach, protestując przeciw importowi z Ukrainy. "Stanowisko Brukseli jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia" - twierdzą rolnicy. Krytykują też bierność polskiego rządu.
Jeśli Bruksela chciałaby pomoc Ukrainie w tranzycie zboża, to powinna dopłacić do kosztów tranzytu po kilkadziesiąt dolarów - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, poseł PiS, b. minister rolnictwa w rozmowie z Aleksandrą Ptak-Iglewską.
Nie zdejmiemy naszego embarga, gdy nie wypracujemy wspólnego, pewnego, bezpiecznego i skutecznego rozwiązania, żeby interes polskiego rolnika był zabezpieczony i żeby zboże ukraińskie nie wjeżdżało do Polski - oświadczył minister rolnictwa Robert Telus, odnosząc się do sporu Polski z Ukrainą dotyczącego produktów rolnych.
Gdy Polska wchodziła do UE, musiała spełnić rygorystyczne warunki. I my musimy postawić Ukrainie warunki. Na tej zasadzie, która jest w tej chwili, nigdy polskie rolnictwo nie wygra z ukraińskim rolnictwem - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, dodając w Radiu Plus, że Polska może nie zgodzić się na członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej, jeżeli nie zostaną zbudowane odpowiednie narzędzia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas