Aktualizacja: 24.11.2024 23:02 Publikacja: 07.12.2021 07:20
Dane wskazują, iż od początku pandemii koronawirusa 87 proc. organizacji doświadczyło próby cyberataku przez istniejącą lukę w zabezpieczeniach.
Foto: Adobe Stock
Obok polaryzacji politycznej, walki o rynki między mocarstwami, degradacji naturalnych ekosystemów i ekstremalnych fal upałów. Tak przynajmniej wynika z doniesień World Economic Forum. Tymczasem, jak alarmują eksperci z TestArmy, nadal borykamy się z deficytem ekspertów od cyberbezpieczeństwa.
Skala ryzyk w sieci jest gigantyczna – z danych Check Point wynika, że każdego dnia powstaje ponad 100 tys. złośliwych stron internetowych i 10 tys. plików. I choć świadomość zagrożeń jest coraz większa (potwierdzają to prognozy VMWare, wedle których wartość globalnego rynku usług związanych z cyberbezpieczeństwem wzrośnie z 471 mln dol. w 2020 roku do 1,6 mld dolarów w 2025 r), to wiele biznesów jest bezradnych. Jak tłumaczy Sebastian Gilon, head of security z TestArmy, w ciągu ostatniego roku wiele osób przeszło na pracę zdalną w domach, w których systemy zabezpieczeń nie są tak silne, jak w biurach, a w efekcie firmy zostały dotknięte przez zagrożenia cybernetyczne ze zdwojoną siłą.
W erze cyfrowego obiegu dokumentów średnie firmy wciąż są mocno przywiązane do papieru.
E-podpis planuje wdrożyć 64 proc. firm z sektora MŚP. 22 proc. z nich już korzysta z podpisu elektronicznego, a prawie trzy razy więcej planuje taką inwestycję w ciągu maksymalnie 3 lat.
Nie lubimy zmian w pracy, te nas najzwyczajniej frustrują – takie wnioski płyną z najnowszego badania firmy analitycznej Gartner. Wśród największych zmór pracowników są wdrożenia nowych systemów IT.
Do 2025 r. co drugi pracownik umysłowy będzie codziennie korzystać z wirtualnego asystenta – prognozuje firma Gartner. Dla porównania w 2019 r. tylko jeden na pięćdziesięciu pracowników, wspierał się pracą bota.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Skrzynki służbowe są najczęściej znacznie lepiej zabezpieczone niż skrzynki prywatne. Co może i powinien zrobić pracodawca w sytuacji, gdy pracownik używa jednak prywatnej poczty do kontaktów służbowych?
Cybernetyczne ataki na banki skandynawskie dokonywane prawdopodobnie przez hakerów związanych z Rosją są największym zagrożeniem dla stabilizacji finansowej w regionie - stwierdził w wywiadzie dla Bloomberga nowy wiceprezes banku centralnego Danii, Ulrik Nodgaard.
W kwestii cyberbezpieczeństwa jesteśmy świadkami próby legitymizacji kontrowersyjnych instytucji prawnych rzekomymi wymogami unijnymi. To przykład tzw. goldplatingu – mówi prof. Tomasz Siemiątkowski, adwokat.
Wzrost liczby cyberataków pokazuje, że firmy powinny jak najszybciej wdrożyć nowe technologie pozwalające chronić wykorzystywane przez nie dane.
Najważniejsze wyzwania związane z bezpieczeństwem w sieci i budowa świadomości na ich temat zarówno wśród obywateli, jak i w organizacjach były tematem debaty ekspertów.
W projekcie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa znalazło się wiele sprzeczności z Kartą Praw Podstawowych UE – twierdzi dr hab. Marcin Górski, radca prawny i profesor Uniwersytetu Łódzkiego.
Głosowanie przez internet? – Pierwszym krokiem mogłyby być wybory przedterminowe, jako forma testu. Na przykład na poziomie gminy czy wyborów uzupełniających do Senatu – mówi „Rzeczpospolitej” Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji (Nowa Lewica).
Bank Centralny Cypru w ramach unijnej inicjatywy badającej cyberbezpieczeństwo wytypował kraje, w których hakerzy sieją największy zamęt. Polska znalazła się na podium niechlubnego rankingu. Skala incydentów jest gigantyczna.
Włamując się na naszą pocztę cyberprzestępcy nie tylko mają wgląd do wszelkich przechowywanych tam danych (znajdujących się na przykład w załącznikach). Za pośrednictwem adresu e-mail mogą również zyskać dostęp do innych, ważnych dla nas serwisów. Okazuje się, że przestępcy mają sposób na włamanie się nawet na te konta, w przypadku których występuję dwuskładnikowe uwierzytelnianie (jak np. Gmail).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas