Usługi świadczone powtarzalnie to nie dzieła

Zamiar zawarcia umowy o dzieło, a także świadome podpisanie takiej umowy nie mogą zmienić charakteru zatrudnienia zainicjowanego taką umową, jeśli wykazuje ono w przeważającym stopniu cechy innego stosunku prawnego.

Publikacja: 21.04.2021 17:45

Usługi świadczone powtarzalnie to nie dzieła

Foto: Adobe Stock

Tak uznał Sąd Apelacyjny w Szczecinie, Wydział III Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w wyroku z 18 października 2012 r. (III AUa 439/12).

W tej sprawie ZUS stwierdził po kontroli przeprowadzonej w spółce z o.o., że zawierała ona umowy o dzieło spełniające w rzeczywistości warunki dotyczące umów zlecenia, które rodziły obowiązek ubezpieczeń zgodnie z art. 13 pkt 2, art. 36 ust. 1, 2 i 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. W odwołaniach od tych decyzji płatnik składek zarzucał ZUS błędną kwalifikację prawną zawartych umów i bezpodstawne przyjęcie, że zainteresowane osoby powinny być objęte ubezpieczeniami społecznymi jako zleceniobiorcy, podczas gdy strony zawarły umowy o dzieło. Podniesiono, że spółka nie jest typową firmą zajmującą się produkcją wyrobów seryjnych, lecz podmiotem produkującym modele, krótkie serie pokazowe. Zdaniem odwołującej istotą zawartych umów było osiągnięcie przez nie określonego zindywidualizowanego rezultatu, mogącego podlegać ocenie.

Pozostało 83% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Kadry i Płace
Joanna Kalinowska: Koklusz, odra i covid milsze od szczepionki?
Kadry i Płace
Akta pracownicze. Czy i jak przejść z wersji papierowej na elektroniczną?
Kadry i Płace
PFRON: dopłaty do pensji niepełnosprawnych dopiero od stycznia 2025 r.
Kadry i Płace
Czy szef może zmusić pracownika do zaszczepienia się?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kadry i Płace
Sygnaliści. Co musi zawierać informacja zwrotna?