Aktualizacja: 21.04.2021 15:28 Publikacja: 21.04.2021 17:45
Foto: Adobe Stock
Tak uznał Sąd Apelacyjny w Szczecinie, Wydział III Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w wyroku z 18 października 2012 r. (III AUa 439/12).
W tej sprawie ZUS stwierdził po kontroli przeprowadzonej w spółce z o.o., że zawierała ona umowy o dzieło spełniające w rzeczywistości warunki dotyczące umów zlecenia, które rodziły obowiązek ubezpieczeń zgodnie z art. 13 pkt 2, art. 36 ust. 1, 2 i 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. W odwołaniach od tych decyzji płatnik składek zarzucał ZUS błędną kwalifikację prawną zawartych umów i bezpodstawne przyjęcie, że zainteresowane osoby powinny być objęte ubezpieczeniami społecznymi jako zleceniobiorcy, podczas gdy strony zawarły umowy o dzieło. Podniesiono, że spółka nie jest typową firmą zajmującą się produkcją wyrobów seryjnych, lecz podmiotem produkującym modele, krótkie serie pokazowe. Zdaniem odwołującej istotą zawartych umów było osiągnięcie przez nie określonego zindywidualizowanego rezultatu, mogącego podlegać ocenie.
Firmy, planując przyszłoroczne budżety, powinny uwzględnić podwyżki dla kobiet. Obniżki dla mężczyzn raczej nie...
Wiza uzyskana w innym państwie Schengen nie będzie już uprawniać do pracy w naszym kraju. Cudzoziemcy powinni sz...
Podpisanie umowy o zakazie konkurencji zwiększa bezpieczeństwo pracodawcy i stwarza mocniejsze podstawy do wycią...
Dyrektywa o jawności wynagrodzeń wpłynie na przyszłoroczne budżety pracodawców. Warto już teraz przeanalizować w...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zatwierdzenie przez związki zawodowe lub przedstawiciela załogi regulaminu, który zawiera zapisy niezgodne z pra...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas