Od kandydata nie wolno żądać danych do zgłoszenia w ZUS

Pracodawca ma prawo przetwarzać adres zameldowania i adres do korespondencji, które są niezbędne do wypełnienia formularza ZUS ZUA, dopiero po zawarciu stosunku pracy.

Aktualizacja: 20.10.2021 15:39 Publikacja: 20.10.2021 15:37

Od kandydata nie wolno żądać danych do zgłoszenia w ZUS

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z informacji opublikowanej w newsletterze UODO dla Inspektorów Danych Osobowych nr 10/2021 z października 2021 r. Po tym, jak w majowym newsletterze organ nadzoru wyjaśnił, że „pracodawca ma prawo pozyskiwać adres zamieszkania od osoby, co do której została podjęta decyzja o zatrudnieniu, gdyż jest to niezbędne do skierowania jej na obowiązkowe, wstępne badania lekarskie, zasygnalizowano mu inną wątpliwość. Chodziło o to, czy na etapie zatrudniania pracownika pracodawca może żądać od niego podania adresu zameldowania i adresu do korespondencji, które są potrzebne, aby zgłosić go do ubezpieczeń w ZUS. Taki obowiązek wynika z art. 36 ust. 10 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 423 ze zm.). Stanowi on, że zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych zawiera m.in. takie dane, jak:

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Granica między zdalnym a zagranicznym
Kadry i Płace
Co oznacza dla pracodawców i pracowników równość płac?
Kadry i Płace
Na co zwrócić uwagę, wykazując przychody pracującego emeryta lub rencisty?
Kadry i Płace
Praca w gospodarstwie rolnym wydłuża staż pracy
Kadry i Płace
Praca zdalna cudzoziemców w Polsce: nieprecyzyjne przepisy, realne zagrożenia