Aktualizacja: 03.11.2021 07:15 Publikacja: 03.11.2021 13:08
Foto: Adobe Stock
17 grudnia br. upływa termin wdrożenia rozwiązań dla sygnalistów przez duże firmy prywatne oraz podmioty publiczne. Organizacje w całej Polsce powoli dostosowują swoje procedury do nowych regulacji, ale dla wielu ten temat jest nadal otwarty. Część z nich stoi przed wyborem – czy lepiej opracować system whistleblowingowy wykorzystując własne zasoby, czy powierzyć jego część lub całość zewnętrznym, wyspecjalizowanym podmiotom. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (tzw. dyrektywa o ochronie sygnalistów) oznacza dla kilkunastu tysięcy podmiotów w Polsce konieczność dostosowania swoich wewnętrznych procedur i wdrożenia systemu whistleblowingowego, tj. systemu przyjmowania i badania zgłoszeń dotyczących naruszeń prawa. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku przepisów RODO, część z nich traktuje to jak przykry obowiązek, nie dostrzegając w tym żadnych korzyści. Jednak w tym przypadku korzyści mogą być znaczące, bo brak reakcji na zgłaszane nieprawidłowości to ryzyko utraty reputacji w oczach partnerów biznesowych, pracowników czy potencjalnych kandydatów do pracy. W najgorszym wypadku może to oznaczać utratę kontraktów handlowych czy sankcje administracyjne od organów publicznych. W praktyce więc skala potencjalnych strat dla organizacji może być znacznie większa.
Możliwość wykonywania pracy na rzecz osoby trzeciej (outsourcing) przez cudzoziemca zależy od modelu współpracy.
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Wbrew zapowiedziom ws. zmian w zatrudnianiu pracowników, pracodawcy nie będą musieli podawać informacji o wynagr...
Urlopy bezpłatne powodują zawieszenie stosunku pracy w obszarze obowiązków pracowniczych, jednak nie następuje t...
Zakres obowiązków i miejsce wykonywania pracy przy rozszerzeniu stosunku pracy mogą się różnić - orzekł Sąd Najw...
Bieg miesięcznego terminu rozpoczyna się dopiero od chwili, w której pracodawca uzyskał wiarygodne informacje, u...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas