Szef może odwołać zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Nawet gdy pracodawca zwolni etatowca z obowiązków w okresie wypowiedzenia, zapominając udzielić mu urlopu, nie blokuje mu to drogi do zmiany decyzji i przymusowego wysłania pracownika na wypoczynek.

Publikacja: 18.05.2022 19:11

Szef może odwołać zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Foto: Adobe Stock

- Pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę. Nie chcąc, aby ten pojawiał się w firmie, zwolnił go z obowiązku świadczenia pracy. Po miesiącu kadry dokonały jednak kwerendy urlopu pracownika i okazało się, że mógłby korzystać z niego przez półtora miesiąca. Pracodawca wysłał więc zatrudnionemu listem poleconym pismo, w którym oświadczył, że cofa swoje oświadczenie o zwolnieniu go z obowiązku świadczenia pracy i że wysyła go na urlop wypoczynkowy do końca okresu wypowiedzenia. Pracownik wniósł pozew o sprostowanie świadectwa pracy, twierdząc, że nie wykorzystał urlopu, a także drugi pozew o zapłatę ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Czy mimo że powód został wysłany przymusowo na urlop w okresie wypowiedzenia, pracodawca może przegrać sprawę? – pyta czytelniczka.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?