Osoba niewidoma nie wykona każdej pracy

Dyrektywa dopuszcza odmienne traktowanie, gdy ze względu na rodzaj działalności zawodowej lub warunki jej wykonywania dane cechy są istotnym i determinującym wymogiem zawodowym. Ten wymóg musi być jednak proporcjonalny.

Publikacja: 02.11.2022 22:00

Osoba niewidoma nie wykona każdej pracy

Foto: Adobe Stock

Sprawa C-824/19 pochodzi z  Bułgarii. Powódka to osoba niewidoma od urodzenia. Ukończyła studia prawnicze, a później pracowała w  strukturach Unii Europejskiej zajmując się sprawami osób niewidomych. W 2014 r. została ławnikiem w sądzie miejskim w Sofii. 25 marca 2015 r. została zaprzysiężona przed tym sądem. Jednak przez ponad rok nie została wyznaczona do rozpoznawania żadnej sprawy.

W związku z tym zwróciła się do komisji ds. ochrony przed dyskryminacją. Podnosiła, że sędzia, która miała z nią bezpośrednio współpracować, nie dopuszcza jej do uczestnictwa w żadnym postępowaniu karnym. Zarzuciła też prezesowej sądu, że nie uwzględniła wniosku o przydzielenie jej do innego sędziego.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?