Reklama
Rozwiń

Zabójstwo na terenie pracodawcy to nie wypadek przy pracy

Związek miejscowy i czasowy wypadku z pracą sprowadza się do ustalenia, że zdarzenie wystąpiło w czasie pracy w znaczeniu prawnym bądź w miejscu zakreślonym strefą zagrożenia stwarzanego przez pracę, przez powiązanie doznania uszczerbku na zdrowiu z wykonywaniem przez pracownika określonych czynności mających związek z pracą. Ubezpieczeniem wypadkowym nie jest objęta każda odpowiedzialność pracodawcy za skutki zdarzenia, w wyniku którego doszło do uszczerbku na zdrowiu lub śmierci pracownika.

Publikacja: 08.12.2022 01:14

Zabójstwo na terenie pracodawcy to nie wypadek przy pracy

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 11 maja 2021 r. (II USKP 180/21).

Sprawa toczyła się z odwołania czwórki wnioskodawców od decyzji ZUS odmawiającej im prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu śmierci ich męża i ojca. Mężczyzna ten pracował w rzeźni na terenie Belgii. Praca była zorganizowana na dwie zmiany, a pracownicy byli zakwaterowani w domu, który znajdował się na terenie pracodawcy. Nie ponosili oni kosztów czynszu, ale płacili ryczałt za zużywane media. Do śmierci pracownika doszło na terenie domu w wyniku ataku nożem rzeźnickim, którego dopuścił się współpracownik będący pod wpływem narkotyków. Pracodawca nie sporządził protokołu powypadkowego.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Wyjazd wyjazdowi nierówny
Kadry i Płace
O czym należy pamiętać, zatrudniając młodocianych w wakacje?
Kadry i Płace
Jakie są korzyści z ugody z pracownikiem, który wyrządził firmie szkodę?
Kadry i Płace
Urlop u nowego szefa nie zawsze z czystą kartą
Kadry i Płace
Pracownik w trasie – kto za co płaci? Kiedy trzeba odprowadzić składki?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama