Nie każdy katecheta dostanie etat

Dyrektor szkoły czy przedszkola nie może zatrudnić dowolnego nauczyciela religii, który legitymuje się odpowiednim wykształceniem. Konieczne jest imienne skierowanie władz kościelnych.

Publikacja: 14.12.2022 21:06

Nie każdy katecheta dostanie etat

Foto: Adobe Stock

Zmiany w pragmatyce zawodowej nauczycieli wprowadzone ustawą z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw objęły również nauczycieli religii i katechetów zatrudnionych w szkołach i przedszkolach. Zniknęli nauczyciele religii stażyści i kontraktowi. Pojawili się – zatrudniani na nowych zasadach – nauczyciele początkujący.

Nowe przepisy prawa sprawiły również, że rodzaj umowy o pracę zawieranej z nauczycielem religii / katechetą zależy od tego, czy posiada on stopień. Rozwiązania prawne i  organizacyjne w tym obszarze były jasno określone i niezmienne. To niewątpliwie wpływało na ich powszechną znajomość wśród kadry zarządzającej publicznych przedszkoli i szkół, przedstawicieli kościołów i związków wyznaniowych prowadzących naukę religii w ramach systemu oświaty, organów prowadzących.

Pozostało 88% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Czy brak odzewu w procesie rekrutacji to dyskryminacja?
Kadry i Płace
Zakaz handlu w niedzielę i święta. Kogo obowiązuje i co grozi za jego łamanie?
Kadry i Płace
Jak łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą wpływa na uprawnienia pracownicze?
Kadry i Płace
Czy firmy muszą rozpatrywać zgłoszenia anonimowe sygnalistów?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Kadry i Płace
Joanna Kalinowska: Sygnaliści - kiedy godzina zero? Od kiedy można zgłaszać nieprawidłowości?