Brak rejestru godzin pracy nie chroni pracodawcy

Mimo nieprowadzenia ewidencji czasu pracy lub jej nierzetelności, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jeżeli przy pomocy innych dowodów wykaże fakt przepracowania określonej liczby godzin, w tym godzin nadliczbowych.

Publikacja: 23.03.2023 02:00

Brak rejestru godzin pracy nie chroni pracodawcy

Foto: Adobe Stock

- Były pracownik naszej stacji paliw wystąpił o zapłacenie prawie 20 tys. zł za ostatnie dwa lata. Przedstawił rozliczenie nadgodzin z zagrożeniem skierowania sprawy do sądu. Nie prowadziłem ewidencji czasu pracy, a tylko formalnie był taki załącznik do umowy. Zdarzało się, że ta osoba pracowała ponad osiem godzin na dobę, ale sądziłem, że robi to dla dobra firmy. Dawałem temu pracownikowi dodatek 300-400 zł, w zależności od miesiąca, ale formalnie nie polecałem pracować dłużej niż wynikało z umowy. Pracownik twierdzi, że jego pracę poświadczą inne osoby. Czy sąd może uznać jego wyliczenia? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Granica między zdalnym a zagranicznym
Kadry i Płace
Co oznacza dla pracodawców i pracowników równość płac?
Kadry i Płace
Na co zwrócić uwagę, wykazując przychody pracującego emeryta lub rencisty?
Kadry i Płace
Praca w gospodarstwie rolnym wydłuża staż pracy
Kadry i Płace
Praca zdalna cudzoziemców w Polsce: nieprecyzyjne przepisy, realne zagrożenia