Aktualizacja: 19.04.2025 21:36 Publikacja: 20.06.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
W prawie pracy mamy bogaty zestaw źródeł prawa. Obejmuje on nie tylko ustawy i rozporządzenia, ale też układy zbiorowe pracy, regulaminy pracy czy regulaminy wynagradzania. Jakby tego było mało, w orzecznictwie przyjmuje się, że również zwyczaj może stanowić źródło uprawnień pracowników, zwłaszcza gdy przewiduje korzystniejsze dla nich rozwiązania w stosunku do regulacji prawa pracy.
Stwierdzenie to znajduje oparcie w stosowanych posiłkowo regulacjach kodeksu cywilnego. Wszak umowa o pracę, tak jak każda czynność prawna, wywołuje skutki nie tylko w niej wyrażone, lecz także te, które wynikają z ustawy, z zasad współżycia społecznego i z ustalonych zwyczajów (art. 56 k.c. w związku z art. 300 k.p.). Ponadto, według art. 354 k.c. stosowanego również do stosunków pracowniczych z mocy odesłania z art. 300 k.p. – pracodawca, jako dłużnik, powinien wykonać zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego, a jeżeli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje – także w sposób odpowiadający tym zwyczajom. Jeśli więc pracodawca wprowadził i konsekwentnie stosował przez miesiące lub lata określony zwyczaj, to zwyczaj ten może być uznany jako źródło prawa pracy i stanowić podstawę roszczeń pracowników. Zwyczaj zakładowy może zatem np. regulować zasady wynagradzania pracowników.
W biurowcach nie gasi się już światła o 23:00. Praca po godzinach przeniosła się do domów.
Praca w dni wolne jest ściśle uregulowana i powinna być zrekompensowana. Pracodawca, który tego nie dopilnuje, m...
W tym roku 3 maja wypada w sobotę. Kiedy pracownikowi należy się wolne?
Częstym przedmiotem sporów z ZUS jest wysokość wynagrodzenia ustalonego przez strony w umowie o pracę. W razie z...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Na co zwrócić uwagę, by umowa podpisana z samozatrudnionym była zgodna z prawem? Błąd może pociągnąć za sobą kon...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas