Rezygnacja z PPK. Czy uczestnik może wrócić do gromadzenia środków?

Po złożeniu deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, uczestnik PPK może zmienić zdanie i złożyć wniosek o dokonywanie wpłat do programu. Wniosek jest skuteczny od momentu złożenia go pracodawcy.

Publikacja: 12.09.2024 04:30

Rezygnacja z PPK. Czy uczestnik może wrócić do gromadzenia środków?

Foto: Adobe Stock

Gromadzenie środków w PPK jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem pracownika. Nawet od razu po rozpoczęciu zatrudnienia u danego pracodawcy może on złożyć pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, co spowoduje, że nie stanie się uczestnikiem PPK.

Jeżeli pracownik złoży deklarację o rezygnacji po „zapisaniu” go do PPK, pracodawca zaprzestaje obliczania, pobierania i dokonywania wpłat do PPK za tę osobę. Jednak po złożeniu deklaracji o rezygnacji uczestnik PPK może zmienić zdanie i złożyć pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Spowoduje to, że już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego mu po złożeniu tego wniosku pracodawca obliczy i pobierze wpłaty do PPK. Poniżej odpowiadamy na pytania dotyczące tych zagadnień.

Pozostało 87% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Kiedy i za co wolno ukarać pracownika karą porządkową?
Kadry i Płace
Równość wynagrodzeń – dlaczego grupy kapitałowe muszą uważać?
Kadry i Płace
Kiedy można zawrzeć umowę na zastępstwo?
Kadry i Płace
Po wakacjach student może zostać bez prawa do lekarza z NFZ
Kadry i Płace
Powódź 2024: Na jaką pomoc mogą liczyć pracodawcy?