Aktualizacja: 23.03.2025 07:48 Publikacja: 24.10.2024 04:31
Foto: AdobeStock
W ubiegłym tygodniu do konsultacji trafił rządowy projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji, która ma wdrożyć unijny AI Akt. Oczywiście samo stosowanie sztucznej inteligencji w firmach będzie ogromnym wyzwaniem dla zatrudniających, pracowników i działów HR. Z perspektywy formalnej dla tych ostatnich istotne są jednak inne zmiany, które uzupełniają te właśnie przekazane do opiniowania.
Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych przygotowany przez sejmową komisję cyfryzacji (trafił do Sejmu w kwietniu 2024 r.). Te przepisy rozszerzają katalog informacji, jakich związek zawodowy może domagać się od pracodawcy. Firma będzie musiała przekazać jej także dane dotyczące parametrów i zasad na których opierają się algorytmy lub systemy AI wykorzystywane przez pracodawcę, które mogą wpływać np. na warunki pracy i płacy. Można rzec, że nic w tym dziwnego – w końcu mamy XXI wiek i stworzoną ponad 30 lat temu ustawę związkową trzeba dostosować do dzisiejszych potrzeb. Tyle że trudno sobie nie zadać pytania czy nowy przepis spełni swój cel, czyli czy pracownicy będą mieli realną szansę na poznanie zasad stosowania AI, skoro w Polsce – wg badania CBOS z 2021 r. – związki działają tylko u co trzeciego pracodawcy i należy do nich co dziesiąty zatrudniony. Większość firm nie będzie się więc musiało przejmować nowym wymogiem. Pragmatyczny kadrowy może oczywiście pomyśleć: no i co z tego, skoro pracownicy nie chcą się zrzeszać, to już ich problem.
Nie można podejmować decyzji o zatrudnieniu, zwolnieniu czy awansie wyłącznie na podstawie przynależności do grupy uprzywilejowanej.
Przybywa zadłużonych płatników. Mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności, rozłożenie należności na raty, a nawet ich umorzenie. Decyzja ZUS, choć uznaniowa, nie może być dowolna i podlega kontroli sądowej.
Przed pracodawcami nie lada wyzwanie, aby jednocześnie zapewnić zgodność z nowymi regulacjami dot. różnorodności i nie narazić się na oskarżenia o dyskryminację.
Osoba, która szkodzi zgłaszającemu naruszenia prawa, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Ustawa o ochronie sygnalistów zawiera przepisy karne.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Od użyczenia mieszkania, za które zatrudniony płaci miesięcznie 10 zł, można nie odprowadzać składek. To przełom w stanowisku ZUS.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Prezydent Donald Trump przyznał firmie Boeing ogromny kontrakt na budowę najbardziej zaawansowanego myśliwca stealth na świecie. Ale nie tylko Amerykanie pracują nad takimi samolotami.
Na jednym z serwisów hakerzy wystawili na sprzedaż dane prawie 25 mln klientów Empiku. Firma potwierdza, że do ataku doszło i walczy z jego skutkami.
AI potrafi podawać błędne informacje, ale czasem ma to dramatyczne skutki. Teraz wszelkie granice już przekroczono i europejska organizacja walcząca o cyfrowe prawa obywateli wytacza armaty wobec twórcy sztucznej inteligencji, firmy OpenAI.
Mamy w Polsce ogromną liczbę talentów w obszarze IT. To tutaj pracują świetne programistki i programiści. Jednak w skali całego społeczeństwa mamy zadanie domowe do wykonania - mówi Łukasz Foks, dyrektor ds. inicjatywy Microsoft AI Skills.
W pierwszym pakiecie deregulacyjnym przyjętym przez rząd znalazł się zapis, który ma rozwiązać problem interpretacyjny dotyczący możliwości ponownego zgłaszania się do Małego ZUS Plus.
Niedawno opublikowane wyniki światowego badania „People at work 2025”, przeprowadzonego przez ADP Research, pokazują różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami w ocenie swojego środowiska pracy, wynagrodzenia oraz kondycji psychicznej. Oto, jak przedstawiają się statystyki z przeprowadzonych analiz.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownicy należący do pewnych kategorii podlegają ochronie i w związku z tym nie można wypowiedzieć im umowy. Kto może liczyć na taki przywilej?
Pekin ma być już o krok przed Waszyngtonem w rozwoju kolejnej generacji dronów stealth. Latają trzy razy dłużej, zużywając o połowę mniej energii niż amerykańscy rywale.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas