Aktualizacja: 03.04.2025 18:32 Publikacja: 24.10.2024 04:31
Foto: AdobeStock
W ubiegłym tygodniu do konsultacji trafił rządowy projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji, która ma wdrożyć unijny AI Akt. Oczywiście samo stosowanie sztucznej inteligencji w firmach będzie ogromnym wyzwaniem dla zatrudniających, pracowników i działów HR. Z perspektywy formalnej dla tych ostatnich istotne są jednak inne zmiany, które uzupełniają te właśnie przekazane do opiniowania.
Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych przygotowany przez sejmową komisję cyfryzacji (trafił do Sejmu w kwietniu 2024 r.). Te przepisy rozszerzają katalog informacji, jakich związek zawodowy może domagać się od pracodawcy. Firma będzie musiała przekazać jej także dane dotyczące parametrów i zasad na których opierają się algorytmy lub systemy AI wykorzystywane przez pracodawcę, które mogą wpływać np. na warunki pracy i płacy. Można rzec, że nic w tym dziwnego – w końcu mamy XXI wiek i stworzoną ponad 30 lat temu ustawę związkową trzeba dostosować do dzisiejszych potrzeb. Tyle że trudno sobie nie zadać pytania czy nowy przepis spełni swój cel, czyli czy pracownicy będą mieli realną szansę na poznanie zasad stosowania AI, skoro w Polsce – wg badania CBOS z 2021 r. – związki działają tylko u co trzeciego pracodawcy i należy do nich co dziesiąty zatrudniony. Większość firm nie będzie się więc musiało przejmować nowym wymogiem. Pragmatyczny kadrowy może oczywiście pomyśleć: no i co z tego, skoro pracownicy nie chcą się zrzeszać, to już ich problem.
Żona trwoniącego pieniądze pracownika może domagać się, by to na jej konto wpływało wynagrodzenie męża.
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Umowa o pracę zawarta dla pozoru jest nieważna i nie wywołuje skutków prawnych. Z drugiej strony – zatrudnienie...
Pochopna decyzja o wypłacie wynagrodzenia na rzecz rodziny pracownika może skończyć się dla pracodawcy konieczno...
Ochrona stosunku pracy, prawo do bezpłatnego urlopu, wliczanie służby wojskowej do stażu pracy oraz preferencje...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Dyrektywa równościowa zmusi pracodawców do wprowadzenia taryfikatorów płac.
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas