Reklama

Kryzys nie uzasadnia łamania przepisów o dobie pracowniczej

Tarcza antykryzysowa nie wprowadziła możliwości rozpoczynania pracy dwa razy w tej samej dobie pracowniczej.
Kryzys nie uzasadnia łamania przepisów o dobie pracowniczej

Foto: Adobe Stock

- W ramach tarczy antykryzysowej pracodawca podpisał porozumienie ze związkami zawodowymi obniżające wymiar czasu pracy. Pracownicy czasami rozpoczynają pracę dwa razy w tej samej dobie. Czy jest to dopuszczalne? – pyta czytelniczka.

Zgodnie z art. 15g ust. 8 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 374 ze zm.) pracodawcy mogą obniżyć wymiar czasu pracy podwładnego maksymalnie o 20 proc., ale nie więcej niż do 1/2 etatu. Przy czym pensja pracownika po obniżeniu nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama