Zatrudniamy pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na 1/2 etatu. Czy za jego zgodą możemy mu ułożyć rozkład czasu pracy w taki sposób, by pracował dwa dni w tygodniu po 7 godzin i trzeciego 3,5 godziny, czy też konieczne jest, by w każdym dniu pracował nie więcej niż 3,5 godziny? – pyta czytelnik.
Taki rozkład czasu pracy jest dopuszczalny. Pracownik o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie może pracować więcej niż 7 godzin dziennie. Przy niepełnym etacie nie ma jednak obowiązku proporcjonalnego pomniejszania tej maksymalnej dobowej liczby godzin.
Czytaj też:
Niepełnosprawny nie musi mieć stałych dni i godzin pracy
Odrębne normy
Przepisy ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2021 r. poz. 573) zawierają znaczące przepisy odrębne dotyczące czasu pracy pracowników niepełnosprawnych. Czas pracy osoby niepełnosprawnej uzależniony jest od orzeczonego stopnia niepełnosprawności i wynosi:
? maksymalnie 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo – w odniesieniu do osób o lekkim stopniu niepełnosprawności,
? maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo – dla osób zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Bez względu na stopień niepełnosprawności pracownika niepełnosprawnego nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej.
Są wyjątki
Te regulacje – zarówno dotyczące nadgodzin, pracy w porze nocnej, jak też norm czasu pracy – nie mają jednak bezwzględnego charakteru. Nie stosujemy ich:
? do osób niepełnosprawnych zatrudnionych przy pilnowaniu,
? gdy na wniosek niepełnosprawnego pracownika lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników (lub w razie jego braku – lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą) wyrazi na to zgodę; koszty tych badań ponosi pracodawca.
Maksymalnie na dobę
Ograniczenia dotyczące dobowego wymiaru czasu pracy określają maksymalną liczbę godzin pracy na dobę. Nie wskazują jednak, że ta liczba jest pomniejszana proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika niepełnosprawnego wynikającego z jego umowy o pracę. Taki wniosek byłoby też trudno z tych przepisów wysnuć. Osoba zatrudniona na część etatu nie musi mieć dziennej liczby godzin równej swojej cząstce etatu odnoszonej do normy czasu pracy. To w okresie rozliczeniowym jej wymiar czasu pracy nie może wynosić więcej niż stosowna część pełnego wymiaru czasu pracy dla tego okresu.
Tym samym w przypadku wskazanego w pytaniu pracownika niepełnosprawnego możliwe jest przyjęcie proponowanego rozkładu czasu pracy.
Potwierdza resort
Tak też do tego zagadnienia podeszło MRPiPS w stanowisku z 29 sierpnia 2018 r. w sprawie zatrudniania pracowników niepełnosprawnych. Resort stwierdził, że „normy czasu pracy określone w art. 15 ustawy o rehabilitacji (...) są nieprzekraczalne, oznaczające dzienne i tygodniowe maksimum. W sytuacji zatrudnienia osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym lub umiarkowanym na część etatu, normy określone w art. 15 ustawy o rehabilitacji (...) należy skrócić proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy takiej osoby. W przypadku osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, zatrudnionej na 0,5 etatu, będzie to maksymalnie 17,5 godziny tygodniowo, przy czym dzienna norma czasu pracy takiej osoby nie może przekroczyć 7 godzin.".
Autor jest prawnikiem