Sygnaliści: pojemny parasol ochronny nie tylko dla pracowników

Ochrona sygnalistów jest rozciągnięta nie tylko na pracowników, ale też m.in. na współpracowników, podwykonawców czy wspólników oraz ich rodziny. Przysługuje ona pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

Publikacja: 07.04.2021 17:00

Sygnaliści: pojemny parasol ochronny nie tylko dla pracowników

Foto: Adobe Stock

Fundamentalne pytanie, które należy postawić w debacie poświęconej tematyce ochrony sygnalistów, to: kto jest chroniony w ramach nowej Dyrektywy unijnej?

Dyrektywa poświęcona zagadnieniom ochrony sygnalistów (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii) powinna zostać implementowana do porządku krajowego państw członkowskich UE do połowy grudnia 2021 r. Fundamentalnym zagadnieniem pozostaje: kto i kiedy będzie podlegał ochronie w przypadku zgłoszenia nieprawidłowości. Unijny prawodawca opracował katalog zamknięty podmiotów, dla których zostały ustanowione mechanizmy parasolowe. Co istotne, regulacja europejska stanowi standard minimalny. Tym samym w gestii krajowego prawodawcy pozostaje, czy lista osób podlegających ochronie zostanie wydłużona.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Mobbing doczeka się nowej definicji
Kadry i Płace
Mały ZUS plus nadal z problemami? Uwaga, można stracić ulgi w składkach
Kadry i Płace
Będzie nowa definicja mobbingu. Zniknie lista przesłanek do udownienia "nękania"
Kadry i Płace
Powierzenie mienia. Jakie błędy popełniają pracodawcy?
Kadry i Płace
Czy płatne zwolnienia od pracy zwiększają wysokość „trzynastki”?