Wyzwania i przyszłość pracy zdalnej

Doświadczenia płynące z ostatnich miesięcy pracy zdalnej przyniosły wiele cennych wniosków, ale i wyzwań związanych z organizacją codziennej pracy w firmach. Wśród najważniejszych można wymienić kwestie komunikacji, motywacji pracowników, ergonomii pracy, czy też zaplanowania odpowiedniego, zgodnego z potrzebami pracowników modelu pracy po pandemii, gdy w pełni otworzy się opcja powrotu do biur.

Aktualizacja: 07.02.2021 09:53 Publikacja: 07.02.2021 00:01

Praca zdalna

Praca zdalna

Foto: AdobeStock

Z badania "Przyszłość pracy: od pracy zdalnej do hybrydowej", przeprowadzonego przez Instytut Badawczy firmy Capgemini (https://www.capgemini.com/no-no/news/report-the-future-of-work-from-remote-to-hybrid/) wynika, że zdalna organizacja pracy, będąca wynikiem wybuchu pandemii, zwiększyła produktywność pracowników w przebadanych firmach aż o 63 proc. (w III kwartale 2020 r.), a także przyniosła w tym samym okresie oszczędności sięgające 24 proc. Ten sam raport z badania prezentuje też prognozy, zgodnie z którymi aż 75 proc. organizacji liczy na to, że ok. 1/3 pracowników pozostanie kadrą zdalną, a 3 na 10 firm spodziewa się, że na zdalny model przejdzie aż 70 proc. załogi.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?