Aktualizacja: 20.01.2025 11:31 Publikacja: 13.12.2024 14:00
Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego
Foto: tv.rp.pl
Monika Kurtek nie ukrywała, że ostatnie wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, który wskazywał, że do obniżek stóp procentowych może dojść nie w 2025 r., ale w 2026 r., są zaskakujące.
- Wszyscy przeżyliśmy duże zaskoczenie. Nic bowiem nie wskazywało na tak istotny zwrot akcji, zwłaszcza, że miesiąc wcześniej prezes Glapiński mówił o tym, że faktycznie może dojść do pierwszej obniżki stóp w 2025 r., nawet w marcu, a pierwsza obniżka może też być mocniejsza. Retoryka zmieniła się jednak o 180 stopni, co moim zdaniem, wcale nie oznacza, że w przyszłym roku nie będzie obniżek stóp. Widzę wręcz szereg czynników, które mogą skłonić prezesa Glapińskiego i RPP do tego, by znów zmienić stanowisko – podkreśla Kurtek i dodaje, że w przyszłym roku wszystko jest możliwe.
Rozsądnie przeprowadzone zmiany w energetyce nie spowodują szoku cenowego dla konsumentów
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Cena jest ciągle podstawowym wyznacznikiem decyzji zakupowych. Ale bardzo liczy się też przyjazność obsługi
Jak będę się kształtowały notowania złotego w 2025 r.? Zastanawialiśmy się nad tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.
Jaki był ubiegły rok dla branży ubezpieczeniowej w Polsce i jakie główne trendy możemy obserwować w 2025 r.? Rozmawialiśmy o tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
W przyszłym roku wzrost gospodarczy może dojść nawet do 4 proc.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Jest poniedziałek, 20 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o rekordowych wydatkach Polski na obronność, nowej umowie handlowej UE i Meksyku, przyszłości gospodarki USA pod wodzą Donalda Trumpa oraz chińskim zainteresowaniu zamykanymi fabrykami Volkswagena.
Można odnieść wrażenie, że z zaangażowaniem w kampanię wyborczą prezesa NBP jest jak z kotem Schroedingera. Jest i jednocześnie go nie ma.
– Członkowie RPP są gotowi obniżać stopy, gdy będzie to możliwe. Na razie nie ma ku temu warunków – poinformował prezes NBP Adam Glapiński podczas piątkowej konferencji. – Ktoś myli politykę z polityką pieniężną – skomentował minister finansów Andrzej Domański.
Do lotów do Izraela wracają właśnie Wizz Air i linie z Grupy Lufthansy. LOT i większość dużych linii z UE i Bliskiego Wschodu już tam są. Izraelczycy mają tylko kłopot z bezpośrednimi podróżami do USA, bo bilety są bardzo drogie.
Jest piątek, 16 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o bezprecedensowym wzroście wydatków na zbrojenia w Europie, dynamicznym rozwoju rynku gastronomicznego, rekordowych wynagrodzeniach zarządów spółek giełdowych oraz pogłębiających się problemach demograficznych w Japonii.
Głównym celem działalności gospodarczej jest osiąganie maksymalnych korzyści finansowych. Jednak każdy biznes funkcjonuje w określonym kontekście społecznym, nie działa w izolacji.
Wzrasta znaczenie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Dla przedsiębiorców wspierających działania w tym obszarze w polskim prawie przewidziano ulgę sponsoringową.
Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej, jeżeli od 2025 r. chcą zrezygnować z tej formy opodatkowania, mogą to uczynić jedynie do 20 stycznia br.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas