Aktualizacja: 18.03.2025 14:42 Publikacja: 27.02.2025 14:00
Cornelius Ochmann, dyrektor, członek zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
Foto: tv.rp.pl
Wybory w Niemczech wygrała przez CDU/CSU, która najprawdopodobniej utworzy rząd z socjaldemokratami. Co nowa konfiguracja rządowa oznacza dla niemieckiej gospodarki, która nie jest w najlepszej kondycji? – Kluczem do rozwoju niemieckiej gospodarki jest reforma systemu socjalnego. Mamy trzy miliony bezrobotnych i milion wakatów jeżeli chodzi o miejsca pracy. Ludziom po prostu nie opłaca się pracować, zwłaszcza w gorzej płatnych zawodach. Dotyczy to także imigrantów - mówi Cornelius Ochmann, dyrektor, członek zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, gość programu Marcina Piaseckiego. – Kolejną sprawą, gdzie nowy rząd musi wdrożyć reformy to energetyka, całe gałęzie niemieckiego przemysłu przenoszą się za granicę właśnie z powodu wysokich cen energii – dodaje.
Wysiłki dotyczące uproszczenia prawa i wykluczenia absurdów mogą mieć ograniczony zakres bez usprawnienia sądownictwa
Dobrze byłoby, żeby firmy wprowadziły regulaminy dotyczące używania przez pracowników sztucznej inteligencji. Inaczej może się to źle skończyć
- Jeśli UE mocno odpowie na amerykańskie cła, oberwie Google, oberwie Facebook, oberwą te wszystkie firmy, które tutaj w Europie mają potężne interesy, to jest ponad 1,5 bln dolarów – mówi Piotr Kuczyński, ekonomista Xeliona, w programie Rzecz o Biznesie.
Jak pracuje słynny zespół deregulacyjny i jak chce wybrać 300 projektów do przedstawienia rządowi, z lawiny pomysłów, które do nich trafiły? O tym red. Aleksandra Ptak–Iglewska rozmawia w programie Rzecz o Biznesie z Adamem Malinowskim, dyrektorem krajowym Corporate Connections.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
PANA na razie będzie się bardziej przyglądać niż kontrolować audyt sprawozdań firm w zakresie zrównoważonego rozwoju
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Według informacji Bloomberga we wtorek UE i Wielka Brytania podejmą rozmowy o zajęciu zamrożonych rosyjskich aktywów.
Władimir Putin ma domagać się zawieszenia dostaw broni na Ukrainę jako warunku swojej zgody na 30-dniowe zawieszenie broni - podaje agencja Bloomberga.
To nie USA, ale Unia Europejska wydała do tej pory najwięcej na pomoc wojskową dla Ukrainy. Teraz Bruksela przygotowuje nowy pakiet pomocowy na ten rok. Jego wartość może sięgnąć 40 mld euro.
W USA znajdują się warte co najmniej 8,4 mld dolarów metale ziem rzadkich, które są kluczowe w produkcji od elektroniki przez magnesy po panele fotowoltaiczne - ustalili naukowcy. Zalegają na... składowiskach popiołów węglowych przy elektrowniach.
Watykan publikuje list napisany przez papieża Franciszka do redaktora naczelnego dziennika „Corriere della Sera” Luciano Fontany. Papież napisał do Fontany w odpowiedzi na wyrazy wsparcia od niego przekazane w związku z chorobą Franciszka.
Gdy jest zagrożenie ze strony Rosji i Białorusi powinny być budowane nie tylko zapory inżynieryjne, a też pola minowe. Ministrowie państw bałtyckich rekomendują wycofanie się z konwencji ottawskiej, która zakazuje stosowania min przeciwpiechotnych.
„Upoważniam moją administrację do natychmiastowego rozpoczęcia produkcji energii z pięknego, czystego węgla” - napisał prezydent USA Donald Trump we wpisie opublikowanym na należącym do niego serwisie Truth Social. Przy okazji skrytykował swoich przeciwników politycznych, a także Chiny.
Izrael we wtorek nad ranem wznowił ataki powietrzne na cele związane z Hamasem w Strefie Gazy. Strona palestyńska informuje, że w atakach zginęły co najmniej 404 osoby. Rannych zostało ponad 560 osób.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas