Aktualizacja: 11.02.2025 17:29 Publikacja: 11.02.2025 12:49
Foto: Adobe Stock
18 listopada 2024 r. opublikowano nowy pakiet legislacyjny wprowadzający reformę wzorów przemysłowych na poziomie unijnym. W jego skład wchodzą rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/2822 z dnia 23 października 2024 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 6/2002 w sprawie wzorów wspólnotowych i uchylenia rozporządzenia Komisji (WE) nr 2246/2002 („rozporządzenie”) oraz dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/2823 z dnia 23 października 2024 r. w sprawie prawnej ochrony wzorów przemysłowych („dyrektywa”).
Nowe przepisy nakładają na pracodawców obowiązek raportowania wysokości płac, ale też zapewnienia obiektywnych zasad ustalania wynagrodzeń.
Powołanie do zarządu, kontrakt menedżerski, umowa o pracę – każda z tych form ma konsekwencje w obszarze ubezpieczeń społecznych i kosztów pracy.
Nie tylko sam układ, ale sposób dążenia do jego zawarcia coraz bardziej ma przypominać klasyczną ugodę.
Uprawniony do mieszkania w lokalu socjalnym na skutek jego udostępnienia przez najemcę bez zgody wynajmującego ma status lokatora zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów.
Zamawiający może wzywać wykonawców do wyjaśnienia treści oferty nawet kilka razy w toku postępowania, przy czym ponowne wezwanie musi dotyczyć innej już kwestii.
Komisja Europejska chce przyjść z pomocą zmagającemu się z problemami przemysłowi motoryzacyjnemu w Europie i poluzować stery. Trwają dyskusje na temat zawieszenia ewentualnych grzywien lub złagodzenia zakazu stosowania silników spalinowych. W ciągu najbliższych kilku tygodni ten temat ma być omawiany w Brukseli.
Imigracja, ekologia, relacje z Niemcami: premier prezentuje coraz bardziej podobne idee do tych, które za rządów PiS tak oburzały Brukselę. Ale Ursula von der Leyen jest słaba i może tylko temu przyklasnąć.
Systemy elektroenergetyczne Estonii, Litwy i Łotwy pomyślnie zsynchronizowane z systemem Europy kontynentalnej. Kończy to symbolicznie zależność tych krajów od systemów energetycznych Rosji i Białorusi.
Trzeba bronić strefy Schengen. Uszczelniać trzeba zewnętrzne granice Unii a nie wewnętrzne. Nie jesteśmy jako Polska gotowi na przyjęcie euro i nie ma takich planów – mówi Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta Polski w dużym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.
To jakieś kuriozum w przywracaniu praworządności. Sąd karny skazał obywatela za niezapłacenie podatku w sytuacji, gdy według Sejmu ten podatek jest niezgodny z Konstytucją.
W środę do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów klubu Polska 2050, który zakłada wprowadzenie dodatkowych procedur dotyczących ewentualnego wyjścia Polski z Unii Europejskiej.
W ostatnim dniu stycznia rozpoczęła się opóźniona, trzecia faza brytyjskich kontroli granicznych po brexicie w zakresie importu z Unii Europejskiej.
- Nie może zapaść w Europie żadna decyzja, która mogłaby spowodować kolejny wzrost cen energii - mówił premier Donald Tusk na wspólnej konferencji z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas