Zgłoszenie wierzytelności i KRZ

Ogłoszenie upadłości następuje w formie postanowienia sądu, które zostaje obwieszczone, a informacja o tym zamieszczana jest na publicznie dostępnej stronie Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ).

Publikacja: 24.04.2025 00:00

Zgłoszenie wierzytelności i KRZ

Foto: Adobe Stock

Znaczna część przedsiębiorców odczuła skutki pandemii, w tym także wybuchu wojny w Ukrainie. Przejściowe problemy finansowe związane z utratą łańcuchów dostaw w istocie nie muszą oznaczać, że dany podmiot jest trwale niewypłacalny. Jednakże, zasadne jest zawsze zachowanie ostrożności związanej z monitorowaniem systemu KRZ, który może nam ułatwić w znaczny sposób ocenę wiarygodności płatniczej kontrahenta.

Ogłoszenie upadłości następuje w formie postanowienia sądu, które zostaje obwieszczone, a informacja o tym zamieszczana jest na publicznie dostępnej stronie Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ). Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej programów do monitorowania ogłoszeń o upadłości, które w razie pojawienia się obwieszczenia wysyłają powiadomienia na wskazany adres e-mail. Aby sprawdzić tę informację, należy w części „Portal Publiczny” w tabeli po lewej wybrać opcję: „Tablica obwieszczeń”. Następnie, wybierając odpowiednią rubrykę, uzupełnić komórki znanymi nam parametrami, takimi jak firma przedsiębiorcy, numer KRS, NIP lub numer PESEL. Po wyszukaniu uzyskuje się informacje o treści obwieszczenia, w którym znajdą się: określenie sądu, przed którym toczy się postępowanie, sygnatura postępowania, dane wyznaczonego syndyka oraz przede wszystkim termin, do którego można bezpłatnie dokonać zgłoszenia wierzytelności. Zgodnie z art. 51 ust. 1 pkt 4 prawa upadłościowego termin ten wynosi 30 dni od dnia obwieszczenia. Przekroczenie tego terminu nie uniemożliwia późniejszego zgłoszenia wierzytelności, lecz powoduje powstawanie obowiązku uiszczenia opłaty od zgłoszenia, która na chwilę obecną wynosi 1240,36 zł.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Nawigator prawny Poradnik
TSUE orzekł, że Malta nie może handlować swoim paszportem
Nawigator prawny Poradnik
Cyberatak w spółce. Obowiązki zarządu po naruszeniu bezpieczeństwa danych
Nawigator prawny Poradnik
Definicja mobbingu w kodeksie pracy nie rozwiązuje problemu pracodawców
Nawigator prawny Poradnik
Fundacje rodzinne po dwóch latach. Praktyka podatkowa i zapowiedzi zmian
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Nawigator prawny Poradnik
Safe harbour dla transakcji finansowych – czy faktycznie jest bezpieczną przystanią?