Domowy biznes wesprze utrzymanie mieszkania
Właściciel firmy w mieszkaniu nie musi wydzielać gabinetu, by zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na czynsz, prąd, internet, wodę i ogrzewanie oraz odsetki od kredytu — potwierdziła skarbówka w kolejnej korzystnej dla podatników interpretacji.
Wystąpił o nią doradca podatkowy, który prowadzi swą działalność w mieszkaniu, które należy do niego i do żony. Na potrzeby biznesu wykorzystuje pokój, w którym jest sprzęt biurowy, toaletę, kuchnię i korytarz. Te pomieszczenia są też używane na cele prywatne, przedsiębiorca nie może więc wyliczyć dokładnie firmowej powierzchni. Szacunkowo określił, że wynosi ona 30 proc. całego lokalu. I w tej części chce rozliczać w podatkowych kosztach wydatki na mieszkanie i odsetki od kredytu na jego zakup. Fiskus nie miał nic przeciwko temu, by koszty rozliczać w proponowanej proporcji.
Daj auto małżonkowi, unikniesz podatku
Przedsiębiorca, który w swojej działalności wykorzystywał leasingowany samochód osobowy, po zakończeniu umowy wykupił auto. Nie wprowadził jednak pojazdu do swojej firmy i nie rozliczał wydatków na jego eksploatację. Teraz chce podarować auto małżonkowi. Zapytał fiskusa, czy musi zapłacić podatek PIT.
Skarbówka odpowiedziała, że nie, ponieważ art. 14 ust. 2 pkt 19 ustawy o PIT mówi o przychodzie z odpłatnego zbycia, a darowizna jest czynnością nieodpłatną. Przedsiębiorca nie musi więc wykazywać przychodu.
Czytaj więcej:
Takie będą składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2024 r.
Wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców jest zróżnicowana. Oblicza się ją w zależności od formy opodatkowania. Inaczej podstawę ustalają przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych (według skali podatkowej oraz podatkiem liniowym), inaczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, czy opodatkowani w formie karty podatkowej, a w jeszcze inny sposób pozostałe osoby prowadzące pozarolniczą działalność.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował informację w sprawie podstawy wymiaru składki oraz kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne dla różnych grup ubezpieczonych przedsiębiorców.
Czytaj więcej:
Emeryt i rencista przyjdą do szefa po zaświadczenie
Osoby, które mają ustalone prawo do emerytury lub renty, mogą dodatkowo zarobkować na umowach lub w ramach własnej działalności gospodarczej. Jednak zarobki te muszą się mieścić w określonych limitach. Jeżeli zostaną przekroczone, ZUS wypłaci niższą emeryturę/rentę, a nawet może całkowicie zawiesić wypłaty.
Firmy zatrudniające niektórych emerytów lub rencistów muszą więc w lutym wystawić im zaświadczenie do ZUS o wysokości zarobków. Obowiązek dostarczenia takiego dokumentu ciąży zarówno na zatrudnionym, jak i na płatniku – np. pracodawcy czy zleceniobiorcy. Wystarczy jednak, że wywiąże się z niego jedna strona. Co powinno być w zaświadczeniu?
Erasmus czeka na początkujących w biznesie
Unia Europejska chce rozszerzyć studencki program Erasmus o młodych przedsiębiorców. Program będzie łączył osoby, które planują otworzyć własny biznes albo rozpoczęli działalność nie wcześniej niż trzy lata przed zgłoszeniem, z przedsiębiorcami prowadzącymi od lat małe lub średnie firmy w innych państwach UE. Stypendyści Erasmusa będą u nich przebywać i współpracować z nimi przez 1-6 miesięcy. Zdobyte doświadczenie ma ułatwić uruchomienie własnego biznesu lub rozwinięcie skrzydeł w już istniejącym.
Pobyt u mentora będzie częściowo finansowany przez Komisję Europejską. Stypendysta ma otrzymywać od 530 do 1100 euro miesięcznie (w zależności od wybranego kraju).
Wnioski o udział w programie można składać do 30 listopada 2026 r. na stronie www.erasmus-entrepreneurs.eu. Jeśli kandydatura zostanie przyjęta, stypendysta uzyska dostęp do internetowej bazy danych zawierającej informacje o tzw. przedsiębiorcach przyjmujących.
Czytaj więcej:
Sztuczna inteligencja nadzieją dla start-upów
Zdaniem ekspertów rok 2024 nadal będzie trudny dla europejskich, w tym polskich, start-upów, które boleśnie odczuwają obcięcie funduszy inwestorów. Nadziei upatruje się w Funduszach Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. To jeden z głównych programów w ramach nowej unijnej polityki spójności na lata 2021–2027, który ma pomóc wrócić młodym spółkom z branży VC na odpowiednie tory. Analitycy zwracają jednak uwagę na różnice w finansowaniu między Europą Zachodnią a Środkowo-Wschodnią. Ilość pieniędzy przeznaczonych na realizację celów programu w naszym regionie (prawie 8 mld euro) jest do ośmiu razy mniejsza niż w Europie Zachodniej.
Trend ten może odwrócić sztuczna inteligencja, która daje ogromne możliwości rozwoju. Przykładem jest spólka Eleven Labs, która stworzyła produkt generujący głos w ponad 20 językach, nieodróżnialny od ludzkiego. Może też klonować głos dowolnych osób na podstawie próbek ich głosu. Po zaledwie 18 miesiącach od rejestracji start up został wyceniony na ponad miliard dolarów.
Czytaj więcej: