Jeszcze długo poczekamy na obowiązkowy KSeF
Krajowy System e-Faktur zostanie uruchomiony w dwóch fazach - podało Ministerstwo Finansów. Od 1 lutego 2026 r. stanie się obowiązkowy w firmach o obrotach powyżej 200 mln zł rocznie, a od 1 kwietnia 2026 r. - w pozostałych.
Skąd taki odległy termin? Przypomnijmy, że jeszcze niedawno start KSeF zapowiadano na 1 lipca 2024 r., potem mówiło się o 1 stycznia 2025 r. Minister finansów Andrzej Domańsi wyjaśnił, że odsunięcie startu KSeF aż do 2026 r to efekt fatalnej jakości technicznej systemu przygotowanego za rządów PiS. Mówił, że jego wdrożenie groziło wręcz paraliżem gospodarki. Błędy zostały wykryte podczas audytu technicznego, które po zmianie rządu zarządziło nowe kierownictwo resortu. Budowę KSeF trzeba zaczynać prawie od zera - twierdzi MS.
Jednocześnie resort uspokaja przedsiębiorców, że nie stracą na wdrożeniu zmodernizowanego KSeF - interfejsy zewnętrzne systemu się mają się nie zmienić.
Składka zdrowotna bez limitu u niektórych ryczałtowców
Reforma składki zdrowotnej nie dla wszystkich będzie korzystna. Ministerstwo Zdrowia przyznało, że na zmianach straci 142 tys. ryczałtowców, którzy mają wysokie przychody. Im składka będzie po reformie rosła, a teraz jest ograniczona kwotowo.
Przedsiębiorca na skali podatkowej będzie płacić przez cały rok tyle samo, bez względu na wysokość dochodu z działalności gospodarczej, czyli 9 proc. liczone od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. To lepiej niż obecnie, gdy składka rośnie wraz z dochodem.
Podatnik na liniowym PIT będzie miał wyższą składkę wtedy, gdy jego dochód przekroczy dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia. Od nadwyżki dochodu zapłaci 4,9 proc. Teraz liniowcy nie mają ograniczeń co do wysokości składki (płacą ją od faktycznego dochodu). Na reformie więc zyskają.
U ryczałtowca składka wzrośnie po przekroczeniu limitu przychodów, który wyniesie czterokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Od nadwyżki przychodu ryczałtowiec zapłaci 3,5 proc. Doradca podatkowy Piotr Juszczyk wyliczał, że większą składkę zapłacą ryczałtowcy mający przynajmniej 60 tys. zł przychodu miesięcznie.
Czytaj więcej:
Kasowy PIT tylko dla małych firm
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt przepisów o kasowym PIT. Przedsiębiorca, który wybierze tę metodę, wykaże przychód i zapłaci podatek dopiero po otrzymaniu zapłaty od klienta (albo po dwóch latach, jeśli przez ten czas jej nie dostał). Teraz przedsiębiorca musi płacić podatek od przychodu należnego, czyli także wtedy, gdy nie dostał zapłaty od kontrahenta. Wystarczy, że wykonał usługę albo sprzedał towar.
Z kasowe PIT będą mogli korzystać zarówno przedsiębiorcy rozliczający się według skali, ryczałtowcy, płacący podatek liniowy oraz korzystający z ulgi IP BOX. Ale tylko ci, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z biznesu z poprzedniego roku nie przekroczyły 250 tys. euro. Druga sprawa - prawo do kasowej metody będą mieli tylko przedsiębiorcy prowadzący działalność samodzielnie, a nie w spółkach cywilnych i jawnych. Samodzielne prowadzenie działalności nie oznacza jednak, że podatnik nie może zatrudniać pracowników. Kasowego PIT nie będą mogły stosować firmy prowadzące księgi rachunkowe.
To nie wszystko. Metoda kasowa będzie stosowana wyłącznie w transakcjach między przedsiębiorcami (tzw. B2B). Nie skorzysta z niej podatnik rozliczający przychody ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych. Transakcje muszą być udokumentowane fakturami.
Resort finansów zapowiedział też wprowadzenie obowiązku ewidencjonowania faktur dokumentujących rozliczane metodą kasową przychody.
Czytaj więcej:
UOKiK obroni przed Google
Przedsiębiorcy, którzy sprzedają swoje towary lub usługi za pośrednictwem wielkich platform internetowych, mają wkrótce zyskać lepszą ochronę przed ich nieczystymi zagraniami. Dochodzi do nich zwłaszcza wówczas, gdy właściciel platformy sprzedażowej jest jednocześnie właścicielem wyszukiwarki i integruje różne usługi w jednym środowisku cyfrowym. Np. prowadzi serwis społecznościowy oferujący określone produkty i usługi, a jednocześnie pełni rolę platformy sprzedażowej pośredniczącej między sprzedawcami a klientami (np. Google czy Amazon). Chodzi np. o nagłe i nienależycie komunikowane i podejmowane przez dostawców zmiany w regulaminie korzystania z usługi czy nieudzielanie użytkownikom biznesowym informacji o zawieszeniu lub usunięciu ich konta lub niekomunikowanie przyczyn.
Słabsi użytkownicy biznesowi mają ograniczone możliwości dochodzenia roszczeń, gdy jednostronne działania dostawców tych usług prowadzą do sporu.
Projekt, który przygotował resort rozwoju rozszerza uprawnienia prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w postępowaniach dotyczących sytuacji, gdy mali przedsiębiorcy czy konsumenci mają sprzeczne interesy z wielkimi platformami internetowymi. UOKiK będzie mógł postawić zarzut braku publikacji lub niewłaściwe sformułowanie ogólnych zasad dotyczących przetwarzania danych, a także niejasnych zasad pozycjonowania w wyszukiwarkach lub jawnej dyskryminacji użytkowników biznesowych i faworyzowania podobnych własnych produktów czy usług.
Czytaj więcej:
Koszty spędzają sen z powiek najmniejszym
Wysokie koszty działalności to obecnie największe zmartwienie przedsiębiorców przepytanych przez UCE Research. Wskazało je 41,3 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu wymieniali nierzetelnych kontrahentów (39,7 proc), a na trzecim wzrost składek ZUS (28,2 proc.). Utrata płynności finansowej stresuje 21,3 proc. badanych.
Kwestie niezwiązane z finansami są o wiele mniej stresogenne. Na piątym miejscu wśród największych obaw są zmiany w przepisach prawa — 20,9 proc. Spowolnienia gospodarczego boi się 9,3 proc. ankietowanych, a niestabilności politycznej zaledwie 3,1 proc.
Eksperci nie dziwią się tym wynikom. Wskazują, że mikro- i mali przedsiębiorcy są najbardziej narażeni na wzrost kosztów działalności gospodarczej, bo z uwagi na rozmiar prowadzonej działalności, mają ograniczone możliwości minimalizowania ryzyka w tym zakresie.
Czytaj więcej:
WAŻNE TERMINY
WTOREK
30 kwietnia
√ osoby fizyczne, w tym przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, składają urzędowi skarbowemu zeznanie podatkowe za 2023 r. (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39) oraz uiszczają wynikającą z tego zeznania kwotę do zapłaty
√ osoby niepełnosprawne, które prowadzą działalność gospodarczą, przekazują wniosek do PFRON o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za luty 2024 r.
√ złożenie VII-DO – deklaracji dla rozliczenia VAT w zakresie procedury importu za marzec 2024 r.
√ złożenie VIU-DO – deklaracji dla rozliczenia VAT w zakresie procedury unijnej za I kwartał 2024 r.
√ złożenie VIN-DO – deklaracji dla rozliczenia VAT w zakresie procedury nieunijnej za I kwartał 2024 r.
√ złożenie przez osoby fizyczne zeznania PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 za 2023 r. oraz uiszczenie kwoty do zapłaty wynikającej z tego zeznania
√ złożenie przez przedsiębiorstwo w spadku zeznania PIT-28S, PIT-36S, PIT-36LS za 2023 r. oraz uiszczenie kwoty do zapłaty wynikającej z tego zeznania
√ złożenie PIT-RB i PIT-RBS, czyli informacji o kosztach uzyskania przychodów poniesionych w 2023 r. na robotyzację
√ złożenie PIT-CSR i PIT-CSRS, czyli informacji o kosztach uzyskania przychodów poniesionych w 2923 r. na działalność sportową, kulturalną oraz wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę
√ złożenie przez podatnika, który w 2023 r. korzystał z ulgi dla rodzin 4+ informacji PIT-DZ
√ złożenie PIT-OP, czyli oświadczenia o przekazaniu lub wycofaniu zgody na przekazanie 1,5 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego za 2023 r. przez podatnika, który od organu rentowego otrzymał roczne obliczenie podatku PIT-40A, a wykazany w nim podatek jest dla tego podatnika jego podatkiem należnym za ten rok
√ wpłata ryczałtu od przychodów zagranicznych osób, które w 2023 r. przeniosły miejsce zamieszkania do Polski
√ przekazanie drogą elektroniczną Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej sprawozdania finansowego za 2023 r. przez podatników PIT prowadzących księgi rachunkowe i obowiązanych do sporządzenia takiego sprawozdania
√ przekazanie urzędowi skarbowemu przez osoby fizyczne DSF-1, czyli deklaracji o wysokości daniny solidarnościowej za 2023 r. oraz zapłata daniny wynikającej z tej deklaracji
√ udostępnienie KAS ewidencji o transgranicznych płatnościach za I kwartał 2024 r.