Limit dla podatnika VAT bez zmian

Limit obrotów, którego przekroczenie obliguje podatników do rozliczania się z VAT, pozostanie na dotychczasowym poziomie. Jeszcze w kwietniu minister finansów obiecywał, że go podniesie z 200 do 240 tys. złotych od od 1 stycznia 2025. Apelowały o to organizacje przedsiębiorców, bo konieczność płacenia VAT to sporo dodatkowych obowiązków, które dla najmniejszych podatników są poważnym wyzwaniem. Poza tym przedsiębiorcy przekraczający limit muszą podnieść  ceny oferowanych towarów i usług, co nie ułatwia ich sprzedaży.

Teraz resort finansów stwierdził, że podniesienie limitu spowodowałoby ujemne skutki budżetowe, więc zmiany nie będzie.

E-rower pozwoli zaoszczędzić czas i obniży koszty

Przedsiębiorca zamierza kupić rower elektryczny za maksymalnie 10 tys. zł. Chciałby rozliczyć go w kosztach podatkowych, bo rower pozwoli mu wygodnie poruszać się po mieście omijając korki oraz łatwo docierać do miejsc zleceń i na spotkania z klientami, a jednocześnie jest tańszy niż samochód.

Co na to skarbówka?

Nie miała nic przeciwko. Jeżeli podstawowym celem korzystania z roweru elektrycznego jest wykorzystanie w działalności gospodarczej, to wydatek poniesiony na jego zakup można zaliczyć do KUP.

Gdy przedsiębiorcy niezbędna jest konsola do gier

Pewien tłumacz na JDG chce poszerzyć działalność, żeby nie stracić źródła przychodów w dobie inteligentnych translatorów. Zamierza rozwinąć swój kanał na YT o tworzenie popularnych obecnie filmów z rodzaju "retrospective", czyli wielogodzinnych analiz i recenzji filmów oraz gier. Potrzebuje jednak konsoli do gier. Czy  wydatek lub wzięcie w leasing takiego urządzenia będzie mógł rozliczyć w kosztach?

Tak, jeśli celem jest zabezpieczenie i zwiększenie przychodów z firmy.

KSeF da koszty zanim ruszy wersja ostateczna

Firmy już sporo zainwestowały w dostosowanie swoich systemów informatycznych do wymagań KSeF.  Tymczasem KSeF wciąż się zmienia i wykonane prace mogą się zmarnować. Czy mimo to można rozliczyć wydatki na nie w kosztach działalności?

Eksperci podatkowi nie mają wątpliwości.

- Dostosowanie systemów informatycznych do wymogów KSeF to ustawowy obowiązek. Poniesione w tym celu wydatki są podatkowym kosztem. Dotyczy to także nakładów na rozwiązania informatyczne, które z powodu zmieniających się koncepcji systemu poszły do kosza – tłumaczy Aleksandra Kalinowska z Andersen Tax & Legal.

Postępowania w sprawach gospodarczych trwają latami

Adwokaci postulują likwidację odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych, którą przywrócono w 2019 r. Powód?  Jak twierdzą, argumentów jest tak wiele, że trudno wyliczyć wszystkie.

Przede wszystkim procedura nie spełniła swoich zadań, nie przyspieszyła rozpoznania sporów pomiędzy przedsiębiorcami. Co więcej, średni czas trwania takich postępowań ciągle rośnie. Rekordowy, dotyczący budowy farmy wiatrowej, trwał prawie dekadę.

Naczelna Rada Adwokacka już wysłała do Sejmu petycję z projektem nowelizacji k.p.c., przewidującym wykreślenie przepisów o postępowaniu gospodarczym.

WAŻNE TERMINY

31 lipca

ŚRODA

√ osoby niepełnosprawne, które prowadzą działalność gospodarczą, przekazują wniosek do PFRON o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za maj 2024 r.
√ złożenie VII-DO – deklaracji dla rozliczenia VAT w zakresie procedury importu za czerwiec 2024 r.
√ złożenie VIU-DO – deklaracji dla rozliczenia VAT w zakresie procedury unijnej za II kwartał 2024 r.
√ złożenie VIN-Do – deklaracji dla rozliczenia VAT w zakresie procedury nieunijnej za II kwartał 2024 r.
√ udostępnienie KAS ewidencji o transgranicznych płatnościach za II kwartał 2024 r.