Wierzyciele będą musieli sami pilnować dłużników
W Ministerstwie Sprawiedliwości powstaje ustawa, która zmieni postępowania upadłościowe osób fizycznych, w tym prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Najważniejszym jej efektem ma być odciążenie sądów. W tym celu na wierzycieli zostanie przeniesiony ciężar odpowiedzialności za realizację planu spłaty dłużników. Sądy nie będą już weryfikować rocznych sprawozdań upadłościowych ani sprawdzać terminowości przelewów od dłużników. Teraz to wierzyciele będą musieli samodzielnie nadzorować przychody i wydatki upadłych dłużników. Obecne sąd jest zobligowany uchylić plan spłaty, nawet jeśli jest on prawidłowo wykonywany, ale upadły nie złożył sprawozdania rocznego.