Aktualizacja: 03.12.2024 00:25 Publikacja: 12.09.2021 03:03
Kompleks Poi Kalan w Bucharze, Uzbekistan
Foto: monticellllo
Elity władzy w Uzbekistanie wydają się obecnie uznawać, że nadmiar własności państwowej w gospodarce jest niekorzystny dla jej funkcjonowania. Pod koniec lipca 2021 r. szef uzbeckiej Agencji Zarządzania Aktywami Państwowymi (UzSAMA) Akmalkhon Ortikow, udzielając wywiadu “bne IntelliNews”, powiedział: „Państwo nie jest dobrym zarządcą. Wysoki poziom udziału państwa w gospodarce – szacowany na 50 proc. lub więcej – utrudnia tworzenie konkurencyjnego rynku.”
Optymistyczne prognozy dla gospodarek Azji Centralnej zdają się nie dotyczyć Turkmenistanu, którego polityka neutralności i izolacjonizmu doprowadziła do kryzysu. Aszchabad skutecznie blokuje informacje o stanie gospodarki, więc wszelkie analizy opierają się na danych szacunkowych.
Chińska Państwowa Komisja Zdrowia reformuje system bezpieczeństwa i jakości produktów branży mleczarskiej. Wprowadzane normy ustalą porządek prawny na dziesięciolecia. Tak dla przedsiębiorstw chińskich, jak i zagranicznych, w tym polskich.
Korea Południowa to obecnie piąty co do wielkości rynek handlu elektronicznego na świecie. Jak skorzystać z południowokoreańskiego boomu?
Chiński rynek e-commerce jest największy na świecie. I, jak wskazują eksperci, niezwykle konkurencyjny. To wymagający biznes na najwyższym poziomie.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Pandemia negatywnie odbije się na wymianie handlowej z naszym najważniejszym partnerem. Pojawią się jednak i nowe szanse dla polskich firm.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Praca współtworząca sztuczną inteligencję powinna się stawać współwłaścicielką kapitału. Kapitał w konkurencji powinien być zainteresowany tym, by nie tracić przewagi konkurencyjnej, którą ma dzięki pracy ze sztuczną inteligencją.
Jeszcze tydzień do szczytu świątecznego, a fala paczek już rośnie i przekroczyła ubiegłoroczny poziom.
W ostatni weekend na dwóch głównych kubańskich lotniskach —w Hawanie i Varadero odwoływano rejsy. Powodem jest brak paliwa lotniczego — podały rosyjskie media. Loty mają być wstrzymane do 8 grudnia.
Operatorzy sieci drobnicowych raportują o ożywieniu, liczba przesyłek już przewyższa notowania ubiegłoroczne. Klienci niepokoją się zmianą właścicielską DB Schenker.
Jest poniedziałek, 2 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia kluczowe tematy gospodarcze.
Zaostrza się walka banków o klientów… biznesowych. Konsumenci wciąż są oczywiście niezwykle ważni, ale zarobek na firmach wydaje się obecnie pewniejszy. A do tego oczekiwany zielony boom inwestycyjny daje kredytodawcom większą przestrzeń do rozwoju.
W ciągu dwóch lat w branży budowlanej zabraknąć może ponad 53 tys. pracowników. Lukę mogę wypełnić tylko cudzoziemcy – wynika z analizy ekonomistów Credit Agricole Bank Polska. Jak poradzą sobie firmy?
Dyrektor KIS twierdzi, że zasadniczo podwyższenie kapitału w spółce pokryte wkładem pieniężnym powyżej określonego progu wiąże się z obowiązkiem w zakresie dokumentacji cen transferowych. Wydaje się jednak, że pogląd ten nie jest trafny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas