Aktualizacja: 16.02.2025 14:42 Publikacja: 11.10.2021 14:00
Włochy to dla Polaków nie tylko kierunek turystyczny, ale i biznesowy. Na zdjęciu rzymskie Koloseum oblegane przez turystów z całego świata.
Foto: Adobe Stock
W szczególności nowe przepisy dotyczą zawiadomienia o delegowaniu i jego późniejszej zmiany (zgodnie z art. 10 ust. 1 dekretu ustawodawczego nr 136/2016), a także motywowania zawiadomienia delegowania długoterminowego (na podstawie art. 4 bis ust. 2 dekretu ustawodawczego nr 136/2016 z późniejszymi zmianami wprowadzonymi art. 1 ust. 1 lit. d) dekretu ustawodawczego nr. 122/2020).
Wejście w życie Rozporządzenia z 6 sierpnia 2021 jednocześnie uchyli Rozporządzenie włoskiego MPiPS z 10 sierpnia 2016 r.
Rękawice do demakijażu sprzedajemy do ponad 70 krajów dbając o środowisko naturalne, a teraz zamknęłyśmy obieg naszego produktu – mówią Monika Żochowska i Ewa Dudzic, współwłaścicielki spółki Phenicoptere sprzedającej pod marką Glov.
Spoglądając w stronę Azji Centralnej polscy przedsiębiorcy mogą znaleźć swe szanse w Uzbekistanie, który pomimo globalnego kryzysu spowodowanego pandemią utrzymał w 2020 r. wzrost gospodarczy na poziomie 1,6 proc. i który zmienia się gospodarczo.
W Czechach obowiązuje nowe rygorystyczne prawo bankowe i już nie tak łatwo założyć konto w czeskim banku.
Egipt to dla wielu Polaków przede wszystkim kierunek turystyczny, miejsce odpoczynku, ale w państwie faraonów działa też już ponad sto polskich firm. Najwięcej w sektorze usług, turystyki i nieruchomości.
Obok radców rolnych, zagranicznych biur handlowych PAIH wkrótce będą działać też zagraniczne biura Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Pomogą w zdobywaniu rynków polskim firmom produkującym żywność. Pierwsze powstaną m.in. w USA, Chinach i Nigerii.
19 marca 2025 r. wejdą w życie nowe przepisy, które wprowadzają dodatkowy urlop macierzyński. Dotyczą one rodziców wcześniaków lub dzieci wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Opiekunom przysługiwać będzie maksymalnie do 15 tygodni uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.
Emeryci i renciści w pierwszej połowie roku otrzymują dodatkowe świadczenie zwane 13. emeryturą. Przyznawane jest z urzędu, nie trzeba więc o nią wnioskować. Na jaką kwotę mogą liczyć świadczeniobiorcy?
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
W przypadku rozwodu, były małżonek uczestnika PPK otrzyma środki przypadające mu w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków. Natomiast w razie śmierci uczestnika PPK, który w chwili śmierci pozostawał w związku małżeńskim, jego małżonek otrzyma połowę środków z rachunku PPK zmarłego w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
W 2025 r. rosną kwoty dofinansowania pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników. Nowe kwoty wprowadza nowelizacja przygotowana w odpowiedzi na postulaty pracodawców, przede wszystkim rzemieślników.
Jeszcze się zespół Rafała Brzoski nie zebrał, a już rośnie opór przed jego potencjalnymi propozycjami, mającymi przeciąć pęta krępujące gospodarkę.
Od marca zaczną obowiązywać nowe limity dorabiania dla emerytów. Dotyczą one tych seniorów, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę i jednocześnie pracują. Jeśli ich dodatkowe zarobki przekroczą dozwoloną kwotę, ZUS może zmniejszyć lub całkowicie zawiesić prawo do świadczeń, łącznie z 13. emeryturą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas